معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > آئین نامه فعالیت‌های برون مرزی دانشگاه علمی کاربردی تدوین شد

آئین نامه فعالیت‌های برون مرزی دانشگاه علمی کاربردی تدوین شد

قزوین – ایرنا- رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از تدوین آئین نامه فعالیت‌های برون مرزی و ایجاد زمینه برای همکاری مشترک با کشورهای همسایه به عنوان یکی از اقدام های این دانشگاه خبر داد.

به گزارش ایرنا، محمدحسین امید دوشنبه شب در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه علمی کاربردی با دستگاه های اجرایی قزوین در جمع خبرنگاران افزود: این دانشگاه در تلاش به منظور عقد تفاهم نامه برای همکاری های مهارتی با کشورهای همسایه و همچنین آلمان، اتریش و فرانسه است.
وی اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی تنها دانشگاه مهارتی در ایران است که با هدف رفع نیازهای صنعت، کشاورزی،خدمات و هنر تاسیس شده است.
امید تاکید کرد: این دانشگاه دارای یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو و یک میلیون فارغ التحصیل و بیش از هزار مرکز آموزش علمی کاربردی در ۳۱ استان کشور است.
این مسئول ادامه داد: نزدیک به نیمی از مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی متعلق به بخش خصوصی است و نیمی دیگر متعلق به دستگاه‌های دولتی و عمومی شامل شرکت های تولیدی، موسسات وابسته به دولت و کسانی‌که در چهار حوزه صنعت، کشاورزی، خدمات و هنر دارای تخصص هستند،است.
وی با اشاره به وظایف دانشگاه جامع علمی کاربردی اشاره کرد و گفت: وظیفه ما گسترش مرزهای دانش نیست بلکه به دنبال پرورش نیروی متخصص و رفع نیاز جامعه هستیم.

**هیچ کدام از مراکز دانشگاه علمی کاربردی تعطیل نمی‌شوند
رئیس دانشگاه علمی کاربردی با اشاره به جایگاه آموزش های مهارتی در جامعه گفت: صندلی های خالی در دانشگاهها و هزینه های مازاد نتیجه رقابت ناسالم مراکز آموزش عالی در کشور است.
وی اضافه کرد: بالا بردن ظرفیت پذیرش با افزایش بی رویه مراکز دانشگاهی در کشور نه تنها در راستای تربیت نیروی کارآمد صورت نپذیرفته بلکه باعث تحمیل هزینه بسیاری به کشور شده است.
امید اضافه کرد: تعداد مراکز آموزش علمی کاربردی این دانشگاه نیز طی مدت کوتاهی تقریبا چهار برابر شده به گونه‌ای که بخشی از مشکلات مراکز با سابقه ناشی از همین گسترش بی‌رویه و غیر کارشناسی بوده است.

**شناسایی مشاغل کشور توسط دانشگاه علمی کاربردی
این مسئول با اشاره به اینکه آمار دقیقی از مشاغل در کشور وجود ندارد،گفت: در حوزه پژوهشی دانشگاه درحال احصا و شناسایی مشاغل کشور است.
وی اظهار کرد: در دنیا بیش از ۱۵ هزار شغل وجود دارد در حالی‌که مشاغل شناخته شده کشور کمتر از سه هزار شغل است بنابراین باید ۲ تا سه هزار شغل جدید ایجاد کنیم.
امید با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی باید نیروهایی تربیت کند تا آماده ورود به بازار کار باشند، افزود: دانشگاه جامع با برخورداری از چابکی و چالاکی خود باید با شناسایی ظرفیت های شغلی و مزیت های نسبی در هر استان شغل های مورد نیاز و مورد تقاضای صنعت را شناسایی کند تا بتواند دروس رشته های تحصیلی را تدوین کند.
وی در پایان یادآور شد: هرساله باید رشته های دانشگاه بازنگری و به روزرسانی شوند تا بتوانند پاسخگوی نیاز جامعه باشند.
۷۳۸۹*۳۰۱۳
خبرنگار: نسرین رحیمی**انتشار دهنده: وحید مقدم سلیمی

همچنین ببینید

حل مشکل بیکاری جوانان؛ ماموریت امروز دانشگاه آزاد/ نرخ رشد منفی جمعیت دانش آموزی در کشور

رئیس دانشگاه آزاد گفت: اکنون ماموریت این دانشگاه تربیت تحصیل کرده بیکار نیست، بلکه حل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *