معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > آموزش پزشکی باید جراحی شود/ طرفدار خودگردان شدن آموزش عالی هستیم

آموزش پزشکی باید جراحی شود/ طرفدار خودگردان شدن آموزش عالی هستیم

قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشتوزیر بهداشت گفت: آموزش پزشکی باید جراحی شود و در قدم اول طول دوره پزشکی عمومی کاهش یابد و دروسی که نیاز نیست حذف و مسائل بومی به دروس اضافه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدحسن هاشمی امروز در هفدهمین همایش آموزش علوم پزشکی و جشنواره شهید مطهری در محل دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: دادن اختیار ۲۰ درصدی به دانشگاه ها برای تغییرات دروس آموزشی به منظور بومی سازی فرصتی برای بهتر شدن آموزش علوم پزشکی است که باید از آن استفاده کرد.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید مطهری گفت: باید مراقب باشیم که افکاری که مطهری را شهید کردند دوباره رشد و نمو نکنند.

هاشمی با بیان اینکه آموزش اساس کار ما است گفت: تحول در آموزش یک دفعه امکان پذیر نیست و نیاز به استمرار دارد و باید از فرصت ادغام آموزش و خدمات استفاده کرد. پیش از وزارت نظر دیگری درباره ادغام داشتم اما با صحبت هایی که با وزرای بهداشت برخی کشورها داشتم متوجه شدم که بزرگترین مشکل در این کشورها این بود که اختیاری برای آموزش نیروهای علوم پزشکی ندارند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه خروجی دانشگاه های علوم پزشکی آن چیزی نیست که جامعه از آن انتظار دارد، اظهار داشت: جامعه پزشکی باید به عرصه بیاید و دانشجوی پزشکی بخشی از دوران تحصیل خود را در داخل عرصه های مختلف اعم از شبکه، پایگاه بهداشتی و بیمارستان بگذراند.

وی یادآور شد: واقعا جای تاسف است که ما با تاریخی چند هزار ساله و طب سنتی غنی در دروس آموزشی خود هیچ ردپایی از آموزش طب سنتی نداشته باشیم.

هاشمی با بیان اینکه بازنگری در آموزش علوم پزشکی یک ضرورت است، گفت: دوره های تخصصی و فوق تخصصی در کشور ما بسیار گران تمام می شود و نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی باید یک بازنگری جدی داشته باشیم.

وی افزود: معمولا سیاسیون تقیه می کنند و برخی مطالب را نمی گویند اما ما در پردیس های بین الملل تصمیم دقیقی را گرفتیم که به نظر می رسد به واقعیت نزدیک شد. نام آنها را به خودگردان تغییر دادیم و عواملی که باعث می شد تصمیم اشخاص بر حقوق متقاضیان اثر گذار باشد حذف شد.

وزیر بهداشت گفت: اگر آموزش عالی به همین منوال پیش برود به سرنوشت آموزش پرورش دچار می شود. در مورد غیرانتفاعی ها هم ابتدا بسیاری مخالف بودند اما اکنون می بینیم که آموزش پرورش اگر غیرانتفاعی ها نباشند به خوبی پیش نمی رود. آموزش عالی هم باید به سمت خودگردان شدن برود.

وی افزود: چرا باید شرایطی وجود داشته باشد که فرزندان ما به کشورهایی مانند فیلیپین، مالزی، بلاروس، و ارمنستان بروند. به عنوان یک ایرانی متاسف می شوم که دانشجویان ایرانی در امارات عربی پزشکی و دندانپزشکی می خوانند.

هاشمی تاکید کرد: اگر ما در کشور خود دانشگاه های بخش خصوصی را درست می کردیم دیگر نیازی نبود دانشجویان به آن کشورها بروند. باید بخش خودگردان را تقویت کنیم. ما طرفدار خودگردان شدن آموزش عالی هستیم و باید این مسیر را دنبال کنیم.

وی به معاونت آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد که تکلیف ظرفیت های پزشکی مورد نیاز کشور را در این دوره تعیین کند و افزود: ما سال گذشته به دلایلی مجبور شدیم ظرفیت های پزشکی را افزایش دهیم و ۳۰ درصد اکنون به ظرفیت بومی اختصاص دارد که دانشگاه ها باید از آن ظرفیت استفاده کنند تا این ظرفیت به سرنوشت سهمیه خانم ها دچار نشود.

وزیر بهداشت اظهار داشت: افزایش ظرفیت باید یک جایی متوقف شود. ظرفیت ها پس از انقلاب سیر صعودی داشته آن هم به دلیل نیاز به نیروی انسانی. اما باید در بسیاری از رشته ها کاهش یابد. برای بسیاری از رشته ها مانند مامایی و بهداشت کار وجود ندارد.

وی تاکید کرد: اینکه در هر رشته چه تعداد نیروی انسانی نیاز است باید زودتر تعیین تکلیف شود.

هاشمی با اشاره به فضای پس از برجام گفت: بعد از توافق باید سرمایه گذار داخلی و خارجی را برای افزایش بهینه فضای دانشگاه ها جذب کنیم . ضمن اینکه زمینه همکاری استادان را فراهم کنیم اما فراموش نکنیم استاد احترام می خواهد.

وی تاکید کرد: باید در آموزش به نحوی عمل کنیم که خروجی متفاوت باشد و دانشجویان استعداد درخشان هم درک کنند که پزشک شدن صرفا به دانش و مهارت نیست و باید درد جامعه را درک کنند.

همچنین ببینید

انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای حل مشکل بیکاری نخبگان و راه‌اندازی مرکز نوآوری

تفاهم‌نامه همکاری علمی، آموزشی – پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان بسیج علمی پژوهشی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *