معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > ارائه دروس به صورت مجازی در دانشگاه چمران اهواز

ارائه دروس به صورت مجازی در دانشگاه چمران اهواز

دانشگاه شهید چمران اهواز
اهواز – معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: دانشگاه شهید چمران اهواز در آینده ای نزدیک، امکان ارائه کامل دروس به صورت مجازی را مهیا خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالله پارسا پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اگر زیرساخت ها تکمیل شود در دانشگاه شهید چمران اهواز ارائه دروس به صورت مجازی امکان پذیر خواهد شد و پس از آن نسبت به انتخاب رشته های مورد نظر هم اقدام می کنیم.

وی افزود: فعالیت های مرتبط با آموزش در سال های قبل به عنوان هفته معلم و آموزش در دانشگاه ها برگزار می شد که امسال برنامه های آموزشی به عنوان دهه سرآمد آموزش با محورهای گوناگون از سوم تا دوازدهم اردیبهشت ماه در دانشگاه ها برگزار شده و می شود.

پارسا با اشاره به برگزاری برنامه های متنوع در دوره سرآمد از جمله کارگاه های آموزشی، میزگردها و پنل های تخصصی بحث و گفتمان بیان کرد: دوشنبه یازدهم اردیبهشت ماه در مراسمی رأس ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن مطهری دانشکده علوم با حضور مسئولان استانی و دانشگاهی از گروه های آموزشی ممتاز و اساتید بازنشسته و نمونه تجلیل می شود.

وی توضیح داد: در سه ماه اخیر دانشگاه با برنامه و دستورالعملی که مصوبه شورای آموزش است، تعدادی از اعضای هیئت علمی را به عنوان استاد نمونه آموزشی معرفی می کند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: در گروه های آموزشی بر اساس شاخص تعریف شده که شامل ارزشیابی استادان، مدیر گروه، معاونان آموزشی و رؤسای دانشگاه ها است، چهار درصد اعضای هیئت علمی هر دانشگاه به عنوان استاد نمونه آموزشی معرفی می شوند.

وی تصریح کرد: کلیه شاخص ها برای انتخاب این چهار درصد مربوط به فعالیت های آموزشی و صلاحیت های معلمی و نه پژوهشی است. امسال از ۲۷ استاد نمونه آموزشی در مراسمی با حضور مسئولان استانی و دانشگاهی تجلیل می شود.

پارسا با اشاره به اجرای برنامه انتخاب گروه آموزشی ممتاز برای دومین سال گفت: بر اساس آن چهار گروه آموزشی ممتاز با درنظر داشتن چهار شاخص انتخاب می شوند. این شاخص ها نیز به تصویب شورای آموزشی رسیده است.

وی تصریح کرد: دانشگاه شهید چمران جز دانشگاه های سطح دو (ارزشیابی که به صورت آزمایشی در سطح وزارت علوم انجام می شود) است و طی سال های اخیر برای ارتقا یافتن به سطح یک تمام تلاش خود را کرده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: ایجاد بانک اطلاعاتی فعالیت های پژوهشی، توسعه فضاهای آموزشی، توسعه طرح های عمرانی و تهیه بانک جامعی از دانشجویان دانشگاه از جمله اقدامات انجام شده برای ارتقای سطح دانشگاه است. همچنین در طول سنوات گذشته هوشمندسازی کلاس های درس نیز انجام شد.

وی اظهار کرد: سال گذشته حدود ۷۰ دانشجو که عمدتا عراقی هستند در مقاطع مختلف ارشد، کارشناسی و دکترا جذب دانشگاه شهید چمران اهواز شدند.

پارسا با اشاره به افزایش مهارت های حرفه ای و معلمی اعضای هیئت علمی طی سال های اخیر بیان کرد: اقدامات گوناگون دیگر نیز، از جمله برگزاری دوره های آموزشی، تولید محتوای آموزشی و طراحی درس در دستور کار قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر ۵۸۰ عضو هیئت علمی در سطح دانشگاه داریم که بیش از ۵۰ درصد دانشیار و بالاتر هستند. نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه برای هر رشته متفاوت است ولی به صورت کلی در حوزه تحصیلات تکمیلی به ازای هر دانشجو یک عضو هیئت عملی (شاخص مطلوب به ازای هر ۶ دانشجو یک عضو هیئت علمی) و در رشته های مختلف نیز به صورت تقریبی به ازای هر ۲۶ دانشجو یک عضو هیئت علمی (شاخص مطلوب به ازای هر ۲۰ دانشجو یک عضو هیئت عملی) داریم.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به انجام برنامه ریزی برای راه اندازی دانشکده علوم و فناوری های نوین در ارتباط با توسعه فضاهای آموزشی گفت: دانشکده معماری بالای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا سال آینده به بهره برداری می رسد و همچنین دانشکده علوم زمین و پتروشیمی را هم در حال ساخت داریم. در عین حال مرکز تحقیقات نفت و حفاری را هم در حوزه پژوهشی احداث می کنیم.

پارسا توضیح داد: حدود ۱۵ هزار دانشجو داریم که نزدیک به چهار هزار نفر آنها در حوزه تحصیلات تکمیلی (یک هزار نفر دکترا و مابقی ارشد) تحصیل می کنند. این دانشگاه ۵۳ گروه آموزشی دارد که در هر سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترای تخصصی جذب دانشجو را انجام می دهد.

وی در پایان اظهار کرد: در دوره های روزانه و شبانه این دانشگاه ۵۴ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۳۰ رشته در مقطع ارشد و ۷۴ رشته در مقطع دکترا ارائه می شود. پردیس های بین الملل نیز ۴۵ رشته ارشد و ۱۸ رشته دکترا مجوز دارند ولی برخی از آنها به دلیل عدم تقاضای دانشجویان غیرفعال هستند.

پیش بینی می شود برای سال آینده بالای ۲۲۵ نفر دانشجوی دکترای تخصصی جذب داشته باشیم. همچنین آمادگی خود را برای جذب یک هزار دانشجو در مقطع ارشد و دو هزار و ۱۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی به سازمان سنجش اعلام کردیم که تا بعد از برگزاری کنکور تعداد دقیق مشخص می شود. همچنین در رشته دکترای عمومی دامپزشکی نیز برای جذب و پذیرش ۱۲۰ نفر اعلام آمادگی کرده ایم.

 

همچنین ببینید

کارت کنکور دکتری ۹۷ منتشر شد/ امکان دریافت کارت تا پنجشنبه

کارت ورود به جلسه آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۷ از امروز اول …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *