معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > استاد دانشگاه: خلاهای موجود در قانون انتخابات رفع شود

استاد دانشگاه: خلاهای موجود در قانون انتخابات رفع شود

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در قانون انتخاباتی کشور خلاهای زیادی وجود دارد، از رسانه ها خواست با ورود به این مسائل، نگذارند مشکلات باقی بماند.

حسین افخمی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: آمارهای اعلام شده در کشور با هم تناقض زیادی دارد، در حالیکه در یک سری از آنها اشتباهاتی به چشم می خورد، مثلا غاری کشف می شود که تعدادی درآن ساکن هستند، ساکنان نه سواد دارند و نه ماشینی سوارشدند.
وی ادامه داد: گروهی کشف می شوند که فاقد شناسنامه هستند، یا افرادی دارای دو شناسنامه هستند، بنابراین زمانی می توان آماری دقیق ارائه داد که پیشرفتی در قانون در این زمینه داشته باشیم.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه پس از گذشت بیش از یکصدسال از تاسیس مجلس در ایران،‌ خلاهای قانونی در مساله انتخابات و رابطه مردم با دولت وجود دارد، گفت: آمار نهادها و دستگاه های مختلف در ایران مثل مرکز آمار، آموزش و پرورش و ثبت احوال دچار تناقض با یکدیگر است در حالیکه بر اساس نظر جامعه شناسان،‌ آمار انتخابات بهترین آمار برای تجزیه و تحلیل مسائل اجتماعی است.
افخمی با بیان اینکه در نظام سیاسی رسانه ها باید چهارعنصر مورد توجه قرار گیرد، اضافه کرد: در ایران به سه عنصر دولت رسانه و مردم توجه می شود یعنی این سه اضلاع یک مثلث هستند در حالیکه به نقش احزاب و تشکل های صنفی در این میان توجهی نشده است.
وی توضیح داد: در همه کشورها یک دولت حاکم وجود دارد که نماینده ۵۰ به علاوه یک است، حزب و تشکل نیز وجود دارد که یا حاکم و یا در انتظار خدمت است و صدای دولت نیست.
مردم هم می توانند یا صدای حاکمیت باشند یا صدای اپوزسیون و برخی نیز به عنوان آلترناتیو در این دسته بندی قرار می گیرند.
این استاد دانشگاه، رسانه ها را در بهترین شکل واسطه ای میان سه نیروی مردم، احزاب و دولت دانست وافزود: مسابقه انتخاباتی وقتی معنی پیدا می کند که مجلس منحل شود و همه مثل هم شوند، نه اینکه یک نامزد انتخاباتی در دوره قبل نماینده بوده باشد زیرا این شرایط در ماراتن انتخابات برابر نیست.
وی گفت: عرف دنیا در انتخابات این است که رای دهندگان مجلس دوره قبل را باطل می کنند در حالیکه در ایران چنین نیست و مجلس تا چند ماه کار و در این میان قانون هم تصویب می کند که این یکی دیگر از خلاهای قانونی است.
افخمی خاطرنشان کرد:‌ در صورتی که برای موارد یادشده، چاره ای اندیشیده نشود، می تواند به مانعی در مشارکت تبدیل شود.
به گفته وی، دربرخی ازکشورها نظیرهلند و مغولستان اگر کسی در انتخابات شرکت و یا ثبت نام نکند، مرتکب جرم شده در حالیکه در ایران چنین نیست از این رو نمی توان تعداد رای دهندگان را دقیق اعلام کرد و فقط از تعداد شناسنامه ها و سال تولد می توان آماری ارائه داد.

** نحوه استفاده از صندوق ها اشتباه است
افخمی گفت: به هیچ وجه زمان انتخابات مردم راهنمایی نمی شوند در حالیکه در همه دنیا از ماه ها قبل مشخص می شود افراد در کدام حوزه باید رای خود را به صندوق اندازند، در ایران ۴۵ هزار صندوق را برای انتخابات تعریف می کنیم و برای هر صندوق یکهزار رای در نظر می گیریم در حالیکه به یکباره یکهزار و ۷۰۰ رای در آنها ریخته می شود ازاین رو نمی توان گفت تقلبی صورت گرفته زیرا احتمال دارد مردم در آخر وقت به یکباره رای داده باشند.
وی از رسانه ها خواست به این موارد ورود کنند و نگذارند مشکل همیشه باقی بماند.

** نامشخص بودن تیراژ روزنامه ها و بی اعتمادی مردم
افخمی با تاکید بر اینکه سازو کارها و شفاف سازی شرط اعتمادسازی است، ادامه داد: تا زمانی که تیراژ مطبوعات را اعلام نکنیم نباید انتظار داشته باشیم مردم به آن اعتماد کنند.
وی در بخشی دیگری، به لزوم اصلاح قوانین انتخاباتی اشاره و اضافه کرد: از سالهای گذشته برای تهران ۳۰ نامزد در نظر گرفته شده و در شهرهای دیگر یک نفر در حالیکه قانون اساسی این اعداد را در سالهایی که جمعیت تهران دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده،ملاک قرار داده بود بنابراین برای شهر هشت میلیونی تهران نباید این عدد ثابت بماند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: همین مساله سبب می شود تصوراتی کاذب و تبعیض هایی شکل گیرد مثلا نماینده ای از تهران که یک میلیون رای می آورد در مجلس خود را نسبت به نماینده ای که ۲۴ هزار رای در شهرستان اخذ کرده بزرگتری کند در حالیکه این افراد یک رای بیشتر ندارند.
وی افزود: تصور این است اولی بیشتر می فهمد زیرا دارای پشتوانه سنگینی است بنابراین اینها تعارض هایی است که باید در دستور کار احزاب و روزنامه ها قرار گیرد زیرا بی اعتمادی به وجود می آورد.
به گفته افخمی، ایران دارای تحولات رسانه ای بوده و طی سالهای گذشته طبقه متوسط بزرگتر شده و جامعه شهری گسترش یافته، در سال ۵۸ مسجد یک الگو برای انتخابات بود یعنی افرادی که در آن سال رای آوردند، حداقل یک سخنرانی در مسجد داشتند اما در انتخابات ۹۴ افرادی را می توان در مجلس پیدا کرد که در ۱۰ سال گذشته هرگز در مسجد سخنرانی نکرده اند اما حداقل در استادیوم ورزشی یا یکی از رسانه های جدید خود را نشان داده اند.
افخمی تصریح کرد: سنت گرایی با رسانه سنتی فاصله گرفته و دیگر رسانه سنتی نماینده سنت گرایی نیست، نوع گرایی در تعارض با رسانه سنتی است پس رسانه های جدید پیام نوگرایی را هم غیرمستقیم دیکته می کنند.
فراهنگ**۱۸۸۰**۱۰۲۷**۱۷۲۴
همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *