معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > استرس همچنان باقیست…

استرس همچنان باقیست…

اولین روز آزمون کارشناسی ارشد(ناپیوسته) سال تحصیلی ۹۶-۹۷ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در حالی امروز با رقابت ۵۰۰ هزار و ۲۴۴ داوطلب در ۷۴ کد رشته امتحانی در ۶۸ شهرستان کشور آغاز شد که برخی شرکت کنندگان این آزمون معتقدند ماهیت کنکور، کماکان "استرس زا" است و افزایش ظرفیت‌ها و تنوع مراکز پذیرش طی سالهای اخیر تغییر چندانی در کاهش سطح استرس موجود در جلسه امتحان ایجاد نکرده است.

کنکور سراسری نود و پنج - شهرستان ها

خبرنگار دانشگاهی ایسنا در نخستین روز برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سری به یکی از واحدهای برگزارکننده آزمون کارشناسی ارشد زده و نقطه نظرات داوطلبان این آزمون را جویا شده است.

امیر داوطلب رشته روانشناسی در خصوص کیفیت آزمون امسال به خبرنگار ایسنا می‌گوید: به نظر می رسید سئوالات طرح شده در این آزمون روان و قابل فهم بود، با این‌که رشته کارشناسی من نبود مجموعه رشته های روانشناسی نبود اما به دلیل مطالعه کتاب های روانشناسی و اطلاعات عمومی بالا، تسلط بیشتری برای پاسخگویی به سئوالات داشتم.

وی در ادامه می گوید: رشته روانشناسی از جمله رشته‌هایی است که باید با علاقه وارد شد و با توجه به اینکه من شاغل هستم و فرصت زیادی برای مطالعه و شرکت در کلاس های کنکور را نداشتم تنها بر اساس اطلاعات عمومی خودم پاسخ دادم اما فکر می‌کنم که اگر فرصت کوتاهی برای مرور منابع مهم آزمون اختصاص می‌دادم، احتمال قبولی‌ام بیشتر می‌شد.

این داوطلب ۲۹ساله می‌افزاید: با وجود این‌که سئوالات آزمون برایم نامفهوم نبود و تا حدودی به مباحث مسلط بودم؛ اما در هر صورت کنکور استرس خاص خودش را دارد؛ در واقع می‌توان گفت که استرس و اضطراب ویژگی‌ هر آزمونی است.

محمد امین داوطلب، رشته مشاوره نیز می‌گوید: به طور کلی از سئوالات آزمون راضی هستم؛ چرا که بیش از ۷۰ درصد این سوالات از منابعی طرح شده بود که در دفترچه ثبت‌نامی اعلام کرده بودند. مابقی سئوالات نیز به اطلاعات عمومی داوطلبان بستگی داشت.

وی ادامه می‌دهد: حدود دو سال است که برای پذیرفته شدن در ارشد دانشگاه‌های سراسری و آزاد تلاش کرده‌ام؛ اما این که امسال نتیجه دقیقا چه خواهد بود را خدا می‌داند.

این داوطلب رشته مشاوره می‌گوید: برای آمادگی در کنکور هیچ کلاس آموزشی ثبت‌نام نکرده‌ام، فقط در آزمون‌های آزمایشی شرکت داشتم که البته نمرات قابل قبولی را کسب کرده بودم.

وی اظهار می‌کند: شرکت نکردن در کلاس‌های آمادگی کنکور موجب استرس و اضطراب من شده بود، چرا که بسیاری از دوستان از سال گذشته به طور جدی دنبال این کلاس‌ها بودند.

در ادامه سهیل داوطلب رشته مدیریت نیز می‌گوید: به نظر من سئوالات آزمون‌های دانشگاه سراسری بیشتر بر اساس اطلاعات عمومی و تخصصی داوطلبان طراحی می‌شود، البته اگر چه از منابع پیشنهادی نیز سئوال طراحی شده بود؛ اما اطلاعات عمومی نقش تعیین کننده‌ای در نتیجه نهایی دارد.

وی می‌افزاید: به طور کلی از آزمون امروز رضایت دارم، اما سعی می‌کنم نتیجه نهایی را پیش‌بینی نکنم.

محمد یکی دیگر از داوطلبین رشته مدیریت می‌گوید: تصوری که همواره از آزمون در ذهنم وجود دارد، سوالات پرپیچ و خم و طراحی شده از منابع نامعلوم بود. خوشبختانه سوالات آزمون ارشد امسال برخلاف سال گذشته تقریبا بدون ابهام و قابل فهم بود امیدوارم نتیجه مورد نظر را در این آزمون کسب کنم.

وی ادامه می‌دهد: سرنوشت من به نتیجه آزمون امسال بستگی دارد،زیرا به نظرم اگر در رشته مورد نظر قبول نشوم در مراحل بعدی زندگی نیز موفق نخواهم شد و اگر پذیرفته شوم سرنوشت مشخصی در آینده دارم.

این داوطلب ۲۵ساله می‌گوید: خوشبختانه توانستم چهار ماه به طور جدی مطالعه کنم، با وجود این که آمادگی خوبی برای کنکور داشتم، اما نمی‌دانم چرا در لحظه آزمون دچار اضطراب شدم و نتوانستم استرس خودم را مدیریت کنم.

وی می‌گوید: به طور کلی کنکور ذاتا استرس‌زا است، ای کاش قوانینی تصویب می‌شد که سدی همانند کنکور برای ادامه تحصیل وجود نداشت؛ چرا که موجب می‌شود بسیاری از افرادی که استعداد کافی را دارند و علاقه‌مند نیز هستند، به دلایلی نتوانند از این سد عبور کنند.

این داوطلب در پایان ادامه می‌دهد: بسیاری از افراد با هدف کسب مدرک وارد دانشگاه می‌شوند به نظر من نوع مدرک نمی‌تواند ضامن کسب شغل مناسب باشد، کسانی که علاقه‌مند نباشند با ادامه تحصیل فقط عمر و هزینه‌های خود را اسراف می‌کنند.

به گزارش ایسنا، صبح امروز پنج شنبه هفتم اردیبهشت ماه، تعداد ۳۶۲ هزار و ۸۳۵ داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در ۱۱ کدرشته امتحانی شامل کدرشته‌های امتحانی ۱۱۵۶ (آمار)، ۱۱۳۴ (مجموعه حسابداری)، ۱۱۳۳ (مجموعه روانشناسی)، ۱۱۲۴ (مجموعه زبان آلمانی)، ۱۱۲۲ (مجموعه زبان روسی)، ۱۱۱۷ (مجموعه علوم تربیتی)، ۱۱۴۲ (مجموعه مدیریت)، ۱۲۵۱ (مجموعه مهندسی برق)، ۱۲۶۷ (مجموعه مهندسی مکانیک)، ۱۱۵۷ (مدیریت بحران) و ۱۱۴۳ (مشاوره) در ۶۸ شهرستان و ۱۸۵ حوزه امتحانی به رقابت پرداختند که از این تعداد ۱۷۹ هزار و ۷۶۸ نفر زن و مابقی مرد بودند.

بعد از ظهر امروز نیز آزمون ۶۳ کدرشته امتحانی (کدرشته‌های امتحانی شناور) برای تعداد ۱۳۷ هزار و ۴۰۹ داوطلب که از این تعداد ۶۳ هزار و ۸۶۶ نفر زن و مابقی مرد می‌باشند، برگزار خواهد شد و در مجموع  تعداد تعداد ۸۷۸ هزار و ۳۸۸ داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد ۹۶ شرکت کرده اند که تعداد ۵۰۰ هزار و ۲۴۴ داوطلب در روز اول(پنج شنبه) و ۳۷۸ هزار و ۱۴۴ داوطلب نیز روز دوم ( جمعه) در ۵۸ کد رشته امتحانی به رقابت خواهند پرداخت.

به گزارش ایسنا و به گفته دکتر خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور، نتیجه اولیه آزمون کارشناسی ارشد در نیمه دوم خردادماه ۹۶ از طریق سایت این سازمان به نشانی www.sanjesh.org منتشر خواهد شد. بنابراین داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می‌توانند برای پذیرش در کد رشته‌ محل‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی بجز دانشگاه آزاد اسلامی با مراجعه به سایت این سازمان نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. همچنین برای پذیرش در کد رشته محل‌های دانشگاه آزاد نیز در همان تاریخ مقرر یعنی از نیمه دوم خرداد با مراجعه به سایت مرکز سنجش آزمون دانشگاه آزاد نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.
انتهای پیام

همچنین ببینید

آمار غایبان کنکور دکتری/ بیشترین شرکت کننده در گروه علوم انسانی

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: از تعداد ۲۳۴ هزار و ۴۵۴ داوطلب شرکت کننده در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *