معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > افزایش روابط دانشگاه مذاهب ایران وهندوستان افزایش/ هندیان خواستار تاسیس شعبه شدند

افزایش روابط دانشگاه مذاهب ایران وهندوستان افزایش/ هندیان خواستار تاسیس شعبه شدند

تهران- ایرنا- هیاتی از علمای هندوستان با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی ایران با مدیرکل دفتر همکاری های علمی بین المللی دیدار کردند و مذاکرات مهمی برای افزایش همکاری های علمی فی مابین صورت گرفت.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا این هیات از از کتابخانه مرکزی و بخش های مختلف دانشگاه مذاهب اسلامی دیدن کرده و با مدیر کل دفترهمکاریهای علمی بین المللی درباره مسائل جهان اسلام و ضرورت تقریب و همبستگی مسلمانان در برابر توطئه های دشمنان گفت وگو کردند.
به گزارش روز جمعه روابط عمومی دانشگاه مذکور، در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری ایران و هند را دو جامعه ممتاز و کهن در تنوع ادیان و نمونه همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان و مذاهب مختلف در کنار یکدیگر عنوان کرد.
وی به مسائل و گرفتاریهای امت اسلامی در عصر حاضر اشاره کرد و افزود: اگر رسول خدا(ص) در زمان حاضر حضور داشتند، راضی به این کشتارها و جنایت ها و تفرقه و اختلاف بین مسلمانان می شدند یا این که آنان را به وحدت فرا می‌خواندند و از تفرقه پرهیز می دادند.
مدیرکل دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه در ادامه با اشاره به رسالت مهم دانشگاه مذاهب اسلامی در عصر حاضر، بیان داشت: رسالت و مسئولیت این دانشگاه این است که به مسلمانان در قالب علمی نشان دهد که زمینه‌های اشتراک بسیار فراتر از زمینه‌های اختلاف در میان همه مذاهب اسلامی است.
جهانگیری افزود: وحدت اسلامی از دغدغه های جدی امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب بوده و تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی با رهنمودهای ایشان، گامی عملی برای تحقق تقریب و وحدت مذاهب در ایران اسلامی است.
وی همچنین رهنمودهای آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و سیاست های ریاست جدید دانشگاه را توسعه همکاری های فرامرزی و توجه به رشته های جدید دانست و به ظرفیت های همکاری های علمی دانشگاه مذاهب اسلامی با دانشگاه های کشور هندوستان تاکید کرد.
مدیر دفتر همکاری های علمی و بین المللی خاطرنشان کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی درصدد است تا رشته های موجود را افزایش دهد و دیگر رشته های موثر در فرهنگ جهان اسلام را نیز فعال کند.
در این دیدار ‘ تنویر الدین’ از علمای برجسته هند به نمایندگی از هیات هندوستانی ضمن تشکر از میزبانی دانشگاه مذاهب اسلامی، از دستاوردهای آن ابراز خرسندی کرد و آن را الگویی برای کشورهای مسلمان توصیف کرد.
وی خواستار برگزاری دوره های کارشناسی ارشد و کارشناسی رشته عرفان و تصوف اسلامی از سوی دانشگاه مذاهب اسلامی در این کشور شد.
وی به عنوان یکی از اساتید برجسته در رشته عرفان اسلامی در هندوستان اعلام آمادگی کرد که در دانشگاه مذاهب اسلامی به مدت یک سال تدریس برخی از مواد این رشته را به عهده بگیرد.
تنویرالدین همچنین پیشنهاد حضور و تدریس استادان فعال و متخصص در زمینه ادبیات فارسی به عنوان استاد در دانشگاهای هندوستان را داد زیرا این رشته از جایگاه والایی در هند برخوردار است.
وی همچنین برای تاسیس شعبه ای از دانشگاه مذاهب اسلامی در هندوستان اعلام آمادگی کرد و گفت: ما این آمادگی را داریم و درصورتی که مسئولان دانشگاه مذاهب نیز تمایل داشته باشند می توانیم همکاری های لازم در جهت تاسیس شعبه ای از دانشگاه در هندوستان را فراهم سازیم.
هیات هندی با اهدای آثار علمی شان به مدیر کل همکاری های علمی و بین المللی، از رئیس و استادان دانشگاه مذاهب اسلامی برای سفر به هند و بسط همکاری های دانشگاهی دعوت کردند.
فراهنگ**۱۰۰۳**۱۵۴۰**۱۸۲۳
دریافت:حمید بحرینیان*انتشار: طاهره نبی اللهی

همچنین ببینید

ثبت‌نام بیش از ۷۳۵ هزار داوطلب در آزمون ارشد ۹۷

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از ۷۳۵ هزار داوطلب در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *