معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > افزایش نقش دانشگاه‌ها در توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی

افزایش نقش دانشگاه‌ها در توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل به افزایش نقش دانشگاه‌ها در توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۲۴ دانشگاه کشور با اتحادیه اروپا همکاری علمی دارند که نقطه تماس آنها با اتحادیه اروپا دانشگاه تهران است و ۲۴ دانشگاه ایران نیز با فرانسه همکاری علمی مشترک دارند که مرکز هماهنگی آنها با این کشور، دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

سالار آملی

به گزارش ایسنا، دکتر حسین سالار آملی در جمع رؤسای دانشگاه‌های عضو کارگروه ملی همکاری‌های علمی بین‌المللی افزود: ساختار اجرایی جدیدی در وزارت علوم برای توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی در حال اجرا است که بر اساس آن، برای همکاری علمی با هر کشور خارجی، یکی از دانشگاه‌های کشور به عنوان نقطه تماس و محور هماهنگی سایر دانشگاه‌های متقاضی همکاری با آن کشور معرفی می‌شود؛ با این اقدام شاهد تسهیل امور همکاری‌های علمی بین‌المللی خواهیم بود.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر ۲۴ دانشگاه کشور با اتحادیه اروپا همکاری علمی دارند که نقطه تماس آنها با اتحادیه اروپا دانشگاه تهران است و ۲۴ دانشگاه ایران نیز با فرانسه همکاری علمی مشترک دارند که مرکز هماهنگی آنها با این کشور، دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و دانشگاه شهید بهشتی نقطه تماس با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور روسیه است.

دکتر سالار آملی اظهار کرد: مطالعات کارشناسی فرآیند جدید، در طول یک سال گذشته انجام شد و هم‌اکنون در حال واگذاری تدریجی از امور اجرایی وزارت علوم در حوزه بین‌الملل به دانشگاه‌ها هستیم و وزارت علوم در این زمینه نقش سیاستگذاری و نظارت را برعهده خواهد داشت.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل تاکید کرد: در فرآیند جدید از ظرفیت عظیم گروه‌های آموزشی، اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه‌ها برای توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی استفاده خواهد شد و بدنه دانشگاه‌ها مسؤولیت اصلی اجرای امور این حوزه را در کشور بر عهده خواهند داشت.

وی با اشاره به حضور ۱۳ دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه‌های برتر نمایه بین‌المللی تامسون رویترز، گفت: باید میزان پژوهش‌های مشترک استادان ایرانی با استادان خارجی، پذیرش دانشجوی خارجی، برگزاری دوره‌های تحصیلی و سمینارهای علمی مشترک میان دانشگاه‌های کشور و دانشگاه‌های خارجی افزایش یابد تا امتیازات این بخش را نیز در رتبه‌بندی‌های جهانی کسب کنیم و جایگاه بالاتری را در نمایه‌های بین‌المللی به دست آوریم.

دکتر سالار آملی افزود: در سال ۱۳۹۲ تعداد ۹ رئیس دانشگاه خارجی به ایران سفر کردند که این تعداد در سال ۱۳۹۵ به ۱۰۵ رئیس دانشگاه افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا سال ۱۴۰۰ به ۲۰۵ سفر افزایش یابد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،‌ وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۲ تعداد ۷۶۰ استاد دانشگاه و محقق خارجی در ایران حضور یافته بودند، گفت: این تعداد در سال ۹۵ به ۲۰۸۶ نفر افزایش یافت که پاسخگویی به این رشد همکاری‌های علمی بین‌المللی، ساختار جدیدی را نیاز دارد که در آن باید از همه ظرفیت دانشگاه‌های کشور استفاده شود.

انتهای پیام

همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *