معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > انتظار کار بدون بیمه و حقوق از فارغ التحصیلان نداشته باشیم

انتظار کار بدون بیمه و حقوق از فارغ التحصیلان نداشته باشیم

یک کارشناس بازار کار می‌گوید اگر در طرح کارورزی، کارفرما علاقمند به کارگیری کارورز شود، قطعا او را جایگزین نیروی کار قبلی خود خواهد کرد. به اعتقاد وی نمی‌توان انتظار داشت فارغ التحصیلان تمام وقت در کارگاهی مشغول کار شوند، ۳۰۰ هزار تومان حقوق ناچیز بگیرند و کارفرما هم آنها را نگه دارد.

دستمزد

حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: این طرح با هر شکلی که اجرا شود بازدهی مناسب را برای توسعه بازار کار و اشتغال کارگران در کشور ندارد. دولت درعین اینکه باید طرح‌های جامع فنی و تخصصی برای ایجاد اشتغال ارائه کند اما مقید به تامین منابع مالی آنها نیست.

وی ادامه داد: در طرح جامع اشتغال فراگیر مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد و توسعه طرح‌های اشتغال از جمله کارورزی در نظر گرفته شده و قرار است این منابع را سازمان برنامه و بودجه تامین کند. اما دولت در این کار خوش اقبال نبوده است؛ بنابراین طرح کارورزی و مهارت آموزی موفق نخواهد بود مگر آنکه دولت منابع آن را تامین کند.

به اعتقاد این کارشناس بازار کار در صورتی که در طرح کارورزی، کارفرمایی رغبت پیدا کند کارورز را به خدمت بگیرد، قطعا او را جایگزین نیروی کار قبلی خود خواهد کرد.

حاج اسماعیلی تصریح کرد: اگر این طرح را قبل از انتخابات نفی نکردیم، بعد از انتخابات نقد کردیم چون قابلیت اجرا نداشت و با چالشهای بسیاری مواجه بود؛ لذا این امر که فارغ التحصیلان تمام وقت و بدون بیمه در کارگاهی مشغول کار شوند و ۳۰۰ هزار تومان حقوق ناچیز بگیرند و انتظار داشته باشیم که کارفرما هم او را نگه دارد، اتفاق نخواهد افتاد.

وی با اشاره به ضعیف بودن بازرسی‌ها و نظارت بر بنگاه‌ها، گفت: شخصا معتقدم چنین طرح‌هایی به بازار کار لطمه می‌زند. ما باید حقوق کار را نهادینه کنیم. اگر طرح‌هایی محل سوء استفاده و برداشتهای انحرافی باشد بهتر است که اجرا نشود.

به گفته این کارشناس بازار کار، دولت باید بر طرح‌هایی که ارائه می‌دهد به طور جدی نظارت کند و منابع را بر اساس اولویت بندی تخصیص دهد.

او در پایان به دولت پیشنهاد کرد: برای آنکه ظرفیت ایجاد مشاغل در کشور افزایش یابد بخش خصوصی را مورد توجه و حمایت قرار بدهد و از طریق واگذاری بنگاهها به بخش خصوصی به طور فنی و جدی و توسعه این بخش، ظرفیت اشتغال در کشور را افزایش دهد.

انتهای پیام

همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *