معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > تا زمانی‌که دانشگاه مبدا اقتصاد نشود، برنده نخواهیم بود

تا زمانی‌که دانشگاه مبدا اقتصاد نشود، برنده نخواهیم بود

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور اعتقاد دارد تا زمانی‌که اقتصاد، دانش‌بنیان و دانشگاه مبدا اقتصاد نشود، در حوزه‌های مختلف برنده نخواهیم بود.

سورنا ستاری

به گزارش ایسنا، دکتر سورنا ستاری صبح شنبه، ۹ اردیبهشت در سفر به شیراز در افتتاحیه نمایشگاه معرفی توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان حضور یافت و از برج پژوهشی محمدرسول‌الله (ص) و مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی علوم پزشکی شیراز بازدید کرد.

ستاری در حاشیه این افتتاح و بازدید، گفت: با پول دولت اشتغال و کارآفرینی قابل دست‌یابی نیست؛ هفتاد هشتاد سال ما را به پول نفت معتاد کردند با اعتقاد که با بهره‌برداری از منابع زیرزمینی پیشرفت می‌کنیم، اگرچه این مهم حاصل شد، اما فرهنگ پول نفت یا پول مفت حاکم شد.

وی با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصاد مبتنی بر دانش‌ فرد و انسان محور است، گفت: برای نگه‌داری فرزندان این کشور باید به سمت اقتصادی حرکت کرد که انسان در آن برتر باشد، معدن، منابع زیرزمینی و … ابزار است؛ ارزش افزوده را فرد متخصص و انسان ایجاد می‌کند.

ستاری با تاکید بر اینکه در حوزه پزشکی بالینی پیشرفت‌هایی داشته‌ایم اما در پژوهش و تحقیقات خیلی ورود نداشتیم، گفت: یکی از موضوعات مهمی که دانشگاه علوم پزشکی شیراز پیشرو آن بوده، ایجاد برج پژوهشی است.

معاون علمی رئیس‌جمهور با بیان اینکه با استفاده از پول دولت، از نتیجه تحقیقات و فناوری، «پیکان» حاصل شد و از دل فعالیت دولت در زمینه مسکن و توسعه ساخت‌وسازها نیز «پروژه مسکن مهر» بیرون آمد، گفت: کیفیت پژوهش زمانی ارتقاء پیدا خواهد کرد که بخش خصوصی در این عرصه فعال شود؛ البته در مرز دانش دولت موظف است هزینه کند، اما هزینه کردن دولت برای اجرای پژوهش‌ و تحقیقات نتیجه‌اش می‌شود تولید «پیکان».

ستاری با تاکید بر این‌که تا اقتصاد ما دانش‌بنیان نشود، رشدی را شاهد نخواهیم بود، گفت: در دنیا همواره قدرت‌های اقتصادی اول همان درجه پیشرفت را در قدرت علمی هم دارند؛ تا اقتصاد به پژوهش و دانشگاه اعتماد نکند و دانشگاه مبداء اقتصاد نشود، برنده نخواهیم بود.

وی یکی از حوزه‌های مهم علمی امروز را حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی دانست و با ابراز خرسندی از راه‌اندازی مرکز جامع فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: ما در این حوزه نسبت به نانو، خیلی دیر شروع کردیم اما سرعت حرکت خوب است؛ سه سال قبل رتبه ایران در تولید مقالات علمی این حوزه ۲۸ بود و در سال ۲۰۱۶ به رتبه ۱۵ رسیدیم؛ اگرچه از این نقطه به بعد کار دشوار و مانند صخره‌نوردی است، اما باید با کشورهای توانمندی که در انجام تحقیقات در این حوزه هزینه‌های هنگفتی متحمل می‌شوند، رقابت کنیم.

ستاری خاطرنشان کرد: زمانی در کشور تنها یکی دو مرکز سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی فعال بود، اما امروز ۴۴ مرکز در کشور فعال است؛ اکنون ۶۰ شرکت دانش‌بنیان در زمینه سلول‌های بنیادی در کشور فعالیت می‌کنند؛ این شرکت‌ها، نوپا بوده و آینده علمی کشور محسوب می‌شوند.

معاون علمی رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه سرعت رشد شرکت‌های دانش‌بنیان زیاد است، گفت: بعضی از این شرکت‌ها هر هفته رشد ۱۰ درصدی و سالانه رشد هزار درصدی را تجربه می‌کنند.

وی با یادآوری اینکه علوم شناختی از حوزه‌هایی است که توصیه می‌شود در آن ورودی مطلوب داشته باشیم، گفت: این حوزه، آینده فوق‌العاده‌ای دارد؛ ما در رشته مهندسی ژنتیک و در زمینه مقالات علمی وضعیت بدی نداریم، اما به لحاظ تجهیزات و تربیت نیروی انسانی هنوز وضعیت خوب نیست.

ستاری گفت: همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و مهندسی بسیار ضروری است، امروز نمی‌توان بین دانشگاه‌های مختلف دیوار کشید؛ باید دیوارهای بین دانشگاه‌های مختلف و بین دانشگاه و جامعه برداشته شود.

وی یکی از حوزه‌های بسیار مهم را علوم انسانی دانست و با بیان اینکه بالغ بر ۵۰ درصد از دانشجویان کشور در این شاخه تحصیل می‌کنند، گفت: دانشجویان این حوزه می‌توانند جامعه را متحول کنند، قرار نیست کتاب بنویسند، باید به تحول جامعه اندیشید.

معاون علمی رئیس جمهور با بیان اینکه دکتر ایمانیه، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یکی از مدیران مبتکر استان فارس و کشور به شمار می‌رود که در عرصه‌ فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی همواره پیشرو بوده است، گفت: برج‌های پژوهشی باید زایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان باشد، سیستم مرکز رشد و مرکز شتاب‌دهنده باید حمایت کننده شرکت‌های دانش‌بنیان باشند.

انتهای پیام

همچنین ببینید

ثبت‌نام بیش از ۷۳۵ هزار داوطلب در آزمون ارشد ۹۷

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از ۷۳۵ هزار داوطلب در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *