معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > تربیت دانشجوی کارآفرین در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است

تربیت دانشجوی کارآفرین در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به برگزاری کارگاه‌های کارآفرینی در سال جاری، تربیت دانشجوی کارآفرین را در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دانست و بر لزوم حضور دانشجویان در امور دانشگاه تاکید کرد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، علی شیخیان معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان این نکته که برنامه‌های سال جاری این معاونت منطبق بر دو نوع برنامه است، گفت: در درجه اول برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغی از طرف وزارتخانه سرلوحه کار ماست، به علاوه اینکه برنامه عملیاتی ویژه خودمان که در واقع برنامه‌های کلی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان است، اساس برنامه‌های ما در سال جاری خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اولویت با تدوین برنامه استراتژیک ۵ ساله معاونت است، گفت: در مرحله بعد تقویم فرهنگی را تدوین می‌کنیم که بر اساس آن مناسبت‌ها را شناسایی کنیم و برای آنها برنامه‌ریزی داشته باشیم. از دیگر برنامه‌های مهم ما نیازسنجی فرهنگی از دانشجویان در رابطه با برنامه‌های فرهنگی، دانشجویی و قرآنی است. قصد داریم با همکاری خود دانشجویان مطالعه‌ای نیز درباره موانع و مشکلات مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی هنری داشته باشیم تا بتوانیم برای حل مشکلات چاره‌اندیشی کنیم.

شیخیان با اشاره به طراحی و فعال‌سازی پروژه استاد مشاور فرهنگی خاطر نشان کرد: تعدادی از استادانی که سبقه و دغدغه فرهنگی دارند شناسایی کرده‌ایم و قرار است برای آنها ابلاغ بزنیم، آیین نامه این طرح نیز در دست تدوین است. بنا داریم کارشناسان فرهنگی را در دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و شبکه‌های بهداشتی شناسایی کنیم و برای آنها نیز ابلاغ صادر کنیم، به این ترتیب این افراد رابط ما در محل کار خود خواهند بود و در نهایت این امکان برای ما فراهم می‌شود که این اماکن را به لحاظ فرهنگی ارزیابی و رتبه بندی کنیم.

وی اضافه کرد: از دیگر کارهایی که قرار است در معاونت انجام شود، ایجاد کمیته برگزاری مناسبت‌های مهم مذهبی و ملی است، این کمیته مناسبت‌ها را شناسایی کرده و برای اجرای برنامه‌های مناسبتی برنامه‌ریزی می‌کند. پیگیر تشکیل انجمن‌های علمی دانشجویی نیز هستیم تا بتوانیم مشارکت دانشجویان را در این حوزه نیز افزایش دهیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان درباره برنامه‌های این معاونت در حوزه دانشجویی گفت: در سال جاری سالن ورزشی تازه تاسیس دانشگاه تجهیز شده و به بهره‌برداری می‌رسد. ساختمان سالن غذاخوری جدید دانشگاه نیز آماده شده، کارهای سخت‌افزاری آن باقی مانده که امسال انجام می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد.

انتهای پیام

شیخیان در ادامه با اشاره به اهمیت مشارکت دانشجویان در امور دانشگاه خاطر نشان کرد: ما تاکید داریم بر اینکه در درجه اول دانشجو در امور دانشگاه حضور داشته باشد و کارکنان ما نیز در کنار و در خدمت دانشجو باشند، تمام این برنامه‌ها در نهایت برای دانشجویان است، بنابراین باید خودشان هم نظر بدهند. به همین منظور در کمیته مناسبت‌ها تاکید داریم که تعدادی از دانشجویان فعال فرهنگی شناسایی شوند و عضو کمیته باشند تا نیازسنجی‌ها هم با نظرات دانشجویان انجام شود. در درجه اول نیز از دانشجویان عضو کانون‌ها و تشکل‌ها دعوت به همکاری می‌کنیم.

وی با ذکر این نکته که اقدامات لازم در زمینه افتصاد مقاومتی از سال گذشته در این معاونت کلید خورده است، توضیح داد: سال گذشته برنامه استراتژیک اقتصاد مقاومتی با بندهایی که معاونت می‌تواند در آنها ورود کند، تدوین شد که در سال جاری نیز مد نظر قرار می‌گیرد. از جمله مواردی که در این برنامه به آن تاکید شده است، واگذاری اجرای بخش‌هایی از فعالیت‌های فرهنگی به دانشجویان مستعد فرهنگی و واگذاری بخش خدماتی برنامه‌های فرهنگی به دانشجویان در قالب کار دانشجویی است که به این ترتیب هم دانشجویان بتوانند درآمدی هر چند مختصر داشته باشند و هم توان آنها برای انجام کار در آینده بالا ‌رود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: واگذاری بخش‌هایی از خدمات قابل واگذاری خوابگاه‌ها به دانشجویان و استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها برای ارائه مشاوره کارآفرینی و برگزاری کارگاه کارآفرینی در طول سال از دیگر برنامه‌های ما در راستای اقتصاد مقاومتی است. اینها دقیقا جزو برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است که در نهایت دانشجویی تربیت کنیم که کارآفرین خوبی شود.

شیخیان همچنین افزود: شناسایی خیرین برای جذب کمک مالی برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی، نصب دستگاه‌های کاهنده مصرف سوخت در خوابگاه‌ها و استفاده از تجهیزات ساخت داخل کشور نیز برنامه‌هایی است که در راستای اقتصاد مقاومتی پیگیر اجرای آنها هستیم. البته این برنامه‌ها برای یک بازه زمانی ۴، ۵ ساله در نظر گرفته شده‌اند که هرسال بخشی از آن اجرا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، وی در پایان با ذکر این که در دانشگاه علوم پزشکی لرستان ۱۴ کانون، ۱۹ نشریه و دو تشکل فعال هستند، اظهار کرد: هنوز متاسفانه از ظرفیت کرسی‌های آزاد اندیشی استفاده نشده و این کرسی‌ها آن طور که باید احیا نشده‌اند. من فکر می‌کنم هنوز ترسی از این کرسی‌ها در بین دانشجویان وجود دارد و آنها احساس می‌کنند که حرف زدن در این کرسی‌ها برای آنها عواقبی داشته باشد. از طرفی نیز مسئولان حراست دانشگاه هم ممکن است نسبت به برگزاری این کرسی‌ها نگرانی‌هایی داشته باشند. باید به تدریج این ترس‌ها ریخته شود، بهتر است که از مباحث کم حاشیه شروع کنیم که دانشجویان آرام آرام وارد گود شوند و بتوانند بدون ترسو و واهمه نظرات خود را ارئه دهند.

انتهای پیام

همچنین ببینید

حل مشکل بیکاری جوانان؛ ماموریت امروز دانشگاه آزاد/ نرخ رشد منفی جمعیت دانش آموزی در کشور

رئیس دانشگاه آزاد گفت: اکنون ماموریت این دانشگاه تربیت تحصیل کرده بیکار نیست، بلکه حل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *