معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > تست نسل جدید موتور جداسازی کپسول فضایی

تست نسل جدید موتور جداسازی کپسول فضایی

ناسا یک موتور مخصوص فضاپیمای نسل جدید خود موسوم به "اوریون"(Orion) را تست کرد.

تست موتور موشک

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، این تست در صحرای ایالت یوتا انجام شده است و “سازمان فضایی آمریکا”(ناسا) اعلام کرده است که از این موتور برای جداسازی کپسول فضانوردان از موشک استفاده خواهد شد.

“اوریون” که به فارسی به معنای “شکارچی” است، جدیدترین فضاپیمای سازمان فضایی ناسا برای حمل انسان به فضا و اکتشافات دور دست از جمله سیاره مریخ است.

مراحل اجرایی این فضاپیما پس از اتمام پروژه شاتل و بازنشستگی ناوگان شاتل کلید خورد و نخستین پرواز آزمایشی بدون سرنشین خود را در ۵ دسامبر ۲۰۱۴ با موفقیت انجام داد.

این فضاپیما مانند فضاپیمای آپولو از یک کپسول حامل فضانوردان تشکیل شده است که می‌تواند به فضای ماوراء زمین به اکتشاف در سیارات دیگر و همچنین سیارک‌ها بپردازد و پس از آن با فرود به زمین به وسیله چتر نجات در اقیانوس سقوط کند.

مقامات ناسا این تست پنج ثانیه‌ای را موفقیت‌آمیز خوانده‌ و اعلام کرده‌اند مهمترین قابلیت این موتور این است که در شرایط اضطراری نیز قابلیت فعال شدن را دارد.

برای مثال در صورتی که عملکرد موشک با اختلال مواجه شود و یا خطر انفجار آن وجود داشته باشد این موتور به منزله یک سامانه خروج اضطراری عمل خواهد کرد و کپسول را از موشک جدا خواهد نمود.

این موتور ۵٫۶ متر ارتفاع و حدود یک متر قطر دارد و می‌تواند وزن ۲۴۰ تن را تا ارتفاع ۹۱ هزار و ۴۰۰ متری پرتاب کند.

تست‌های این موتور در سه مرحله انجام می‌شود که مرحله بعدی آن در سال ۲۰۱۸ خواهد بود و مرحله سوم نیز در سال ۲۰۱۹ اجرا خواهد شد.

انتهای پیام

همچنین ببینید

حل مشکل بیکاری جوانان؛ ماموریت امروز دانشگاه آزاد/ نرخ رشد منفی جمعیت دانش آموزی در کشور

رئیس دانشگاه آزاد گفت: اکنون ماموریت این دانشگاه تربیت تحصیل کرده بیکار نیست، بلکه حل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *