معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > در وزارت بهداشت با «پدیده طاغوتی» روبه‌رو هستیم/کمیسیون اصل 90؛ دادخواهی برای پرستاران

در وزارت بهداشت با «پدیده طاغوتی» روبه‌رو هستیم/کمیسیون اصل 90؛ دادخواهی برای پرستاران

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: متاسفانه با پدیده «طاغوت پزشکی» در وزارت بهداشت مواجه هستیم و نام و نشانی از بهداشت و درمان در این وزارتخانه باقی نمانده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علی محمد آدابی رئیس سازمان نظام پرستاری کشور در نشست خبری که به مناسبت تربیت پرستار بیمارستانی صبح امروز در این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: دهمین سال تصویب تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که بر زمین مانده و پرستاران از حق خودشان جا مانده اند.

وی با بیان اینکه قانون تعرفه گذاری برای پرستاران تصویب نشده و مانند طرح‌های دیگری که زحمت آنها بر دوش پرستاران بوده، هیچ نفعی برای آنها ندارد،ادامه داد: مجلس از حقوق پرستاران صیانت کند و پیگر این باشد که چرا قانونی که ۱۰ سال پیش تصویب شده، اجرا نمی‌شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به موضوع تربیت پرستار در بیمارستان‌های آموزشی و درمانی که موجب اعتراض استادان و نهاد‌های صنفی کشور بوده، گفت: افرادی که صلاحیت نظر نداشته بدون هیچ مسئله ای اظهار نظر می کند که متاسفانه قانون به خوبی اجرا نمی شود.

وی تاکید کرد: بخشی از وظایف پزشکی باید به پرستاران محول شود که متاسفانه منافع شخصی عده ای خاص با پیشرفت پرستاری در تضاد است و پرستاران را تضعیف می کنند.

آدابی با بیان اینکه نامناسب بودن شرایط اقتصادی پرستاران سبب آسیب به نظام سلامت می شود، تصریح کرد: طرح تربیت پرستاری در بیمارستان با بهانه کمبود پرستاری کلید خورده و اگر در بیمارستان کمبود پرستار داریم باید این کار بر اساس فرمول های مختلفی انجام شود و نیروی مازاد پرستاری به جز استان تهران در سایر مناطق کشور وجود دارد.

وی در خصوص ثبت نام ۹ هزار و ۳۰۰ پرستار بیکار در سایت سازمان پرستاری ادامه داد: این پرستاران از استان های خراسان رضوی، فارس، کرمان و آذربایجان غربی بوده و وزارت بهداشت توان جذب نیروی پرستار را ندارد.

رئیس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه پرستاران هیچ مرجع و پناهگاهی‌ ندارند که به نظر کارشناسی آنها کسی گوش فرا دهد و آنها بیشترین زحمت را در نظام سلامت می‌کشند، عنوان کرد: یکی از مشکلات پرستاران در طرح تحول سلامت این است که به خاطر تأمین منافع افرادی این گروه را از مسیر‌شان خارج می‌کنند و همین مسئله باعث ایجاد آسیب به نظام سلامت کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه عدم به موقع مطالبات پرستاران یکی از مشکلات جدی این گروه است، افزود: ما با یک دوره طاغو‌ت پزشکی روبرو هستیم که همه چیز را برای خودش می‌خواهد و حتی خواستار دسترنج دیگران است، بطوریکه ما خوشحال بودیم که در سال ۵۷ از طاغوت گذشته عبور کردیم اما متأسفانه وزارت بهداشت به طاغوت پزشکی تبدیل شده و دیگر خبری از آموزش پزشکی نیست.

آدابی با طرح این موضوع که عده ای خاص از اجرای این طرح ها منفعت می برند، گفت: انتظار ما این است که مجلس و به ویژه کمیسیون اصل ۹۰ ، از قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری صیانت و حفاظت کنند و ببینند به چه دلیلی و چه کسانی مانع اجرای این قانون شده اند.

انتهای پیام/ 

واکنش معاون وزارت بهداشت نسبت به بیکاری فارغ التحصیلان پرستاری

همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *