معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > رشته‌‌های درج شده در سامانه دانشگاه آزاد قانونی و قابل انتخاب است

رشته‌‌های درج شده در سامانه دانشگاه آزاد قانونی و قابل انتخاب است

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: رشته‌‌ محل‌های درج شده در سامانه دانشگاه آزاد قانونی است.

 به گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی علوی‌فاضل سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی  درباره وضعیت رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد و انتخاب رشته داوطلبان کارشناسی‌ارشد این دانشگاه، اظهار داشت: رشته‌‌ محل‌های درج شده در سامانه دانشگاه آزاد قانونی و قابل انتخاب است. اگر در رشته‌ای پذیرش دانشجو انجام شده، دانشجویان این اطمینان را داشته باشند که پذیرش آنها قانونی است.

وی افزود: داوطلبان نیز انتخاب رشته خود را براساس رشته‌هایی که در سامانه قرار دارد، انجام دهند. مکاتبات اداری دانشگاه آزاد با دستگاه‌های نظارتی این اطمینان خاطر را به داوطلبان می‌دهد که کار خلاف قانونی نبوده است.

سخنگوی دانشگاه آزاد تصریح کرد: همان‌طور که دکتر ولایتی رئیس‌ هیئت موسس و هیئت‌امنای دانشگاه آزاد فرمودند ما مجوز قانونی برای همه رشته‌های دانشگاه آزاد داریم، در عین حال به تبادل‌نظر و کار کارشناسی با مجلس و وزارت علوم ادامه می‌دهیم. این اطمینان خاطر را به دانشجویان، داوطلبان و علاقمندان این دانشگاه می‌دهیم که در هیچ رشته بدون مجوز دانشجو نپذیرفتیم و نخواهیم پذیرفت. همه رشته محل‌های دانشگاه آزاد که در سامانه درج شده، دارای مجوز است.

وی درباره تایید رشته‌ محل‌های دانشگاه آزاد از سوی وزارت علوم نیز گفت: در هفته گذشته تاییده و مجوز ۱۵۰۰ رشته محل صادر شد. جلسات همکاران ما با مسئولان وزارت علوم همچنان ادامه دارد. نقصی در رشته‌های‌مان نداریم، مجوز قانونی براساس قانون مجوز برای رشته‌ه محل‌ها صادر شده و رشته‌های دارای مجوز بر روی سامانه دانشگاه درج شده است. چنانچه در ارزیابی‌ها صلاح بدانیم برای برخی رشته محل‌ها پذیرش نداشته باشیم، اعلام می‌کنیم.

علوی‌فاضل افزود: تا امروز همه رشته‌هایی که در سامانه قرار گرفته، مجوز دارد. جای نگرانی برای داوطلبان و خانواده‌های‌شان نیست. مطرح شدن اختلاف سلیقه‌ها و برداشت‌ها از قانون در جامعه کمی التهاب ایجاد ‌می‌کند. همه رشته‌های دانشگاه دارای مجوز است. داوطلبان انتخاب رشته خود را معطل این بحث‌ها نکنند.

وی درباره سرمنشاء اختلاف دیدگاه وزارت علوم و دانشگاه آزاد درباره رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد گفت: براساس قانونی که ما نیز تابع آن هستیم، تمام درخواست‌ها برای ایجاد کد رشته در دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه‌های کشور به شورای گسترش وزارت علوم می‌رود.‌ قانون‌گذار در مجلس شورای اسلامی، قانونی را در سال ۱۳۶۷ مصوب کرده که در سال ۹۳ هم مجددا قانونی بودن آن را ابلاغ کرده که اگر شورای گسترش وزارت علوم به هر دلیلی رشته‌هایی را در مرحله بررسی خود کنار بگذارد،‌ کمیته‌ای سه نفره با حضور نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده وزارتین و نماینده دانشگاه آزاد بررسی این رشته‌ها را ادامه می‌دهد.

سخنگوی دانشگاه آزاد افزود: تصویب رشته‌ها در کمیته‌ سه نفره به معنی ‌قانونی بودن رشته‌هاست. درباره رشته‌های دانشگاه آزاد به همین ترتیب عمل شده و این رشته‌ها به وسیله رئیس کمیته که نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی است به وزارت علوم ابلاغ شده است.

وی تاکید کرد: از نظر قوانین مشکلی‌ در تایید رشته محل‌ها نداریم. در فضای تفاهمی با وزارت علوم در حال حل برداشت‌های سلیقه‌ای از قانون هستیم. مجلس سرپرست دانشگاه و رئیس هیئت موسس و هیئت‌امنای دانشگاه نیز وارد این موضوع شدند.

علوی‌فاضل درباره زمان اعلام نتایج کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد نیز گفت: براساس قانون سنجش و پذیرش در این مسئله با سازمان سنجش هماهنگ هستیم و امیدواریم نتایج نهایی اوایل شهریور‌ماه از سوی سازمان سنجش اعلام شود.

انتهای پیام/

همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *