معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > ساخت دستگاهی برای تشخیص خوردگی پره بالگردها در کشور

ساخت دستگاهی برای تشخیص خوردگی پره بالگردها در کشور

پژوهشگران کشور موفق به طراحی و ساخت دستگاه بازرسی غیر مخرب برای تشخیص خوردگی در پره بالگردها شدند.

حادثه سقوط بالگرد در دریاچه چیتگر

به گزارش ایسنا، پژوهشگران کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی، پس از تحقیقات و آزمایشات متعدد، موفق به ساخت دستگاهی شدند که با بررسی پره‌های بالگرد، خوردگی احتمالی را گزارش می‌کند و پیش از بروز مشکل جدی ناشی از این خوردگی، فرصت رفع این مشکل را دراختیار کاربر قرار می‌دهد. 

خوردگی به معنای تخریب یا فاسد شدن یک ماده در اثر واکنش با محیطی که در آن قرار دارد، است که از جمله مهم‌ترین عوامل تخریب، تجهیزات صنعتی و خانگی است که هزینه‌های سرسام‌آوری به همه صنایع تحمیل می‌کند. 

برای نمونه پس از تحقیقی که در سال ۲۰۰۲ در آمریکا صورت گرفت، مشخص شد که خوردگی، سالانه ۳۰۰ میلیارد دلار معادل ۳٫۲ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور به صنایع خسارت وارد می‌کند که آمار بالای این خسارت نشان از اهمیت فوق‌العاده زیاد تشخیص سریع خوردگی می‌دهد.

صنعت هوایی نیز از این آفت، مصون نیست و عدم تشخیص سریع خوردگی می‌تواند خسارت‌های مالی و حتی جانی زیادی را به بار آورد. در سال ۱۹۹۲ سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در هلند موجب کشته شدن ۴۰۰ نفر در داخل هواپیما و ۵۰ نفر بر روی زمین شد که بررسی‌ها، علت حادثه را جدا شدن موتورهای ۳ و ۴ هواپیما به دلیل خستگی خوردگی مشخص کرد.

انتهای پیام

همچنین ببینید

آزمون دکترای نیمه متمرکز ۹۷ فردا برگزار می‌شود

توکلی گفت: آزمون دکترای نیمه متمرکز سال ۹۷ در ۵۵ شهرستان صبح فردا چهارم اسفند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *