معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > سهم 75 درصدی دانشگاه‌های سطح یک در تولید علم کشور

سهم 75 درصدی دانشگاه‌های سطح یک در تولید علم کشور

رئیس دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر اینکه ۷۵ درصد تولیدات علمی کشور توسط ۱۳ دانشگاه سطح یک انجام می‌گیرد، گفت: دانشگاه‌های سطح یک و تراز اول کشور به دلیل توجه به مسائل کیفی‌تر و عمیق‌تر آموزش عالی و رقابت با دانشگاه‌های بزرگ دنیا دارای مسائل و دغدغه‌های خاصی هستند که باید مورد توجه مسوولان وزارت علوم قرار بگیرند.

دانشگاه تربیت مدرس

دکتر محمدتقی احمدی در گفت‌وگو با ایسنا به جزئیات برگزاری سمینار دانشگاه‌های سطح یک کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود ۱۸۰ دانشگاه دولتی در کشور، معمولا برگزاری جلسات فصلی یا سالیانه که برای بیان مسائل مشترک دانشگاه و تبادل‌نظر با حضور وزیر صورت می‌گیرد به علت بزرگی ابعاد و گسترش طیف صحبت‌ها و مسائل از دانشگاه‌های کوچک و بزرگ در این نوع سمینارها خیلی امکان ورود به مسائل عمیق و تخصصی با تراز بالای کیفیت دانشگاه‌ها فراهم نمی‌شود بنابراین وجود چنین جلساتی با حضور روسای دانشگاه‌های سطح یک امکان بررسی عمیق‌تر مسائل دانشگاهی و آموزش عالی وجود دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: براساس تقسیم‌بندی‌های وزارت علوم دانشگاه‌های شهید بهشتی، خواجه‌ نصیرالدین طوسی، امیرکبیر، صنعتی شریف، شیراز، تبریز، تربیت مدرس، علامه طباطبایی، صنعتی اصفهان، اصفهان، مشهد، تهران و علم‌وصنعت دانشگاه‌هایی هستند که موتور پیشرفت علمی کشور بودند و بیش از ۷۵ درصد تولید علم کشور در این دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: مسائل دانشگاه‌های سطح یک عمدتاً ریشه‌دار و گسترده‌تر از سایر دانشگاه‌ها است. در واقع این دانشگاه‌ها مسائل کیفیت را بالاتر می‌دانند و در رقابت با دانشگاه‌های بزرگ جهانی هستند بنابراین از حدود ۲ سال پیش این نوع از جلسات سمینار مانند به منظور تبادل‌نظر بین دانشگاه‌های سطح یک صورت می‌گیرند که دور اول آن در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز به کار کرد.

به گفته دکتر احمدی، با توجه به اینکه پیوستگی خوبی بین دانشگاه‌های سطح یک و وزارت علوم وجود دارد معمولا نظرات و بحث‌هایی که در این جلسات صورت می‌گیرد به منظور رفع مشکلات دانشگاه‌های بزرگ و توجه به این دانشگاه‌ها در اختیار مسوولان وزارت علوم قرار می‌دهیم.

رئیس همایش دانشگاه‌های سطح یک کشور در پایان خاطرنشان کرد: در همایش فعلی پنج دستور کار را مورد بررسی قرار دادیم که نحوه برخورد دانشگاه‌های سطح یک در اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، میزان آمادگی این دانشگاه‌ها در موضوع انتخابات و تاثیرگذاری که می‌توانند در این زمینه داشته باشند، بررسی احکام برنامه ششم و اختیارات، امکانات و استقلال دانشگاه‌ها در این برنامه و همچنین برخی محورهای دیگر مربوط به آینده آموزش عالی از جمله این موضوعات است.

انتهای پیام

همچنین ببینید

آمار غایبان کنکور دکتری/ بیشترین شرکت کننده در گروه علوم انسانی

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: از تعداد ۲۳۴ هزار و ۴۵۴ داوطلب شرکت کننده در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *