معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > شرکت‌های تولید کننده سوسیس و کالباس نظارت می‌شوند/ خمیر مرغ نباید از بازار تهیه شود

شرکت‌های تولید کننده سوسیس و کالباس نظارت می‌شوند/ خمیر مرغ نباید از بازار تهیه شود

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: مجوز استفاده از خمیر مرغ در فرآورده‌های سوسیس و کالباس برای شرکت‌های تولیدکننده‌ای است که دستگاه جداکننده گوشت مرغ را دارند.

شرکت‌های تولید کننده سوسیس و کالباس نظارت می‌شوند / فقط شرکت‌های تولیدکننده دارای دستگاه جداکننده، مجاز به استفاده از خمیر مرغ هستند/ خمیر مرغ نباید از بازار تهیه شود/ مصرف کنندگان نگران نباشند

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ رسول دیناروند معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص جزئیات استفاده از خمیر مرغ در محصولات سوسیس و کالباس، گفت: توافقی که بین سازمان غذا و دارو، سازمان دامپزشکی و سازمان استاندارد انجام شد، این بود که اجازه داه شود، شرکت‌های تولید کننده سوسیس و کالباس که خود دارای دستگاه جداکننده مکانیکی گوشت مرغ هستند، از این خط برای جدا کردن گوشت مرغ از قطعات استخوان استفاده کنند، تا گوشت مرغ را برای تولید فرآورده‌های سوسیس و کالباس خود به کارببرند.

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید براینکه با این توافق نامه شرکت‌ها می‌توانند، تنها به همین روش عمل کنند و گوشت مرغ را خود جدا کرده و در محصولات استفاده کنند، تصریح کرد: شرکت‌هایی که قبلا خمیر مرغ را تولید و بسته بندی می‌کردند و به شرکت‌های تولیدکننده سوسیس و کالباس می‌فروختند، کماکان با ممنوعیت روبرو هستند.

دیناروند درخصوص خمیر مرغ گفت: خمیر مرغ قطعات گوشتی است که جدا از ران و سینه مرغ است. زمانیکه قطعات ران و سینه مرغ برداشته می‌شود، جدا کردن قسمت‌های باقی مانده مرغ از استخوان به آسانی و در قصابی میسر نیست و تنها از طریق دستگاهی امکان پذیر است که گوشت را به صورت مکانیکی از استخوان جدا می‌کند و این بخش‌های جداشده، تبدیل به خمیر مرغ می‌شود.

وی افزود: چنانچه این دستگاه به شکل غیر معمول استفاده شده و تنظیمات درجه در سرعت و شدت جداسازی گوشت، تغییر کند، امکان دارد، قطعات غیرگوشتی از جمله استخوان نیز خرد شده و مخلوط شود؛ بنابراین با استفاده از خمیر مرغ مخالفت کردیم و هنوز هم مخالف هستیم چراکه امکان سنجیدن صحت و سلامت آن وجود ندارد.

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: با توافقی که اخیرا حاصل شده، فقط ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ برای شرکت‌های تولیدکننده سوسیس و کالباسی که می‌توانند، گوشت را به روش مکانیکی و صحیح با دستگاه جدا کنند، برداشته شده است. البته روی محصولات باید برچسب زرد زده شده تا رنگ محصولات قابل تفکیک باشد.

وی بیان کرد: بر روی تولید این محصولات نظارت وجود خواهد داشت و برای مصرف کنندگان جای نگرانی وجود ندارد، چراکه شرکت‌های تولیدکننده سوسیس و کالباس تحت نظارت هستند و پروانه خود را از سازمان غذا و دارو اخذ می‌کنند، بنابراین کنترل و نظارت بر آن‌ها به آسانی انجام می‌شود.

دیناروند یادآور شد: قبلا خمیر مرغ از بازار و شرکت‌های دیگر تهیه می‌شد، که حاوی مواد نامناسب بود و ممنوعیت استفاده از خمیر مرغی که خارج از شرکت‌های تولیدی سوسیس و کالباس تهیه می‌شود، همچنان برقرار است.

انتهای پیام/ 

 

همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *