معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > شمارش معکوس برای بازگشت اعتبارات پژوهشی مازندران به خزانه

شمارش معکوس برای بازگشت اعتبارات پژوهشی مازندران به خزانه

ابلاغ نشدن به موقع دستورالعمل طرح‌های پژوهشی به برگشت خوردن این اعتبارات در مازندران دامن زد و موجب شد تا امروز که تقریبا دو ماه به پایان سال مالی ۹۴ باقی مانده است، شمارش معکوس برای بازگشت اعتبارات حوزه پژوهشی به خزانه فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، بودجه‌های پژوهشی برای مناطق مختلف کشور دارای اهمیت ویژه‌ای هستند و به عبارتی پژوهش زیربنای توسعه هر منطقه‌ای به شمار می‌رود.

از سال‌های گذشته زمزمه برگشت خوردن اعتبارات پژوهشی مازندران به گوش می‌رسید، برخی دستگاه‌های اجرایی به دلیل برخوردار نبودن از نقشه راه و برنامه‌های توسعه‌ای در مازندران توان جذب اعتبارات مربوط به بخش پژوهش را نداشتند که موجب بازگشت این اعتبارات به خزانه می‌شد.

در سال ۹۴ اما باز هم شرایط برای برگشت خوردن اعتبارات پژوهشی در مازندران فراهم شد، این بار هم گرچه دستگاه‌های اجرایی در این زمینه بی توجهی کردند؛ اما از سویی عدم ابلاغ به موقع دستورالعمل طرح‌های پژوهشی به این امر دامن زد و موجب شد تا امروز که تقریبا دو ماه به پایان سال مالی ۹۴ باقی مانده است، شمارش معکوس برای بازگشت اعتبارات حوزه پژوهشی به خزانه فراهم شود.

پارسا، رییس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی مازندران در گفت‌وگو خبرنگار ایسنا با بیان اینکه اعتبارات کشور به صورت ملی و استانی است، اظهار کرد: ۸۵ درصد از اعتبارات عمرانی کشور ملی و ۱۵ درصد استانی است.

وی افزود: از اعتبارات هزینه‌ای ۴ درصد استانی و ۹۶ درصد ملی است و در مجموع بودجه عمرانی و هزینه‌ای تمام کشور، کمتر از ۷ درصد استانی و بقیه ملی است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی مازندران تصریح کرد: حوزه پژوهش و فناوری به طور معمول ملی است و از طریق دانشگاه‌ها و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که زیر مجموعه آن در استان، پارک‌های علم و فناوری است، به صورت ملی و متمرکز اداره می‌شود.

پارسا افزود: بر اساس ماده ۵۶ قانون الحاق ۲، دستگاه‌ها موظف هستند تا یک درصد از اعتبارات خود را برای امور پژوهشی و توسعه فناوری هزینه کنند.

وی اظهار کرد: دستگاه‌هایی که سهم کمتری نسبت به بودجه کشور از هزینه و تملک دارند، باید از اعتبارات هزینه‌ای خود که کمتر از نیم درصد بودجه آن دستگاه است، استفاده کنند.

پارسا ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی موافقتنامه و قراردادی با سازمان دارند که در آن تکلیف می‌شود یک درصد از بودجه پژوهش را صرف پژوهش و فناوری کنند.

وی افزود: دستگاه‌ها باید یک درصد را پیش از پایان فروردین صرف پژوهش و فناوری کنند، اما دستگاه‌های اجرایی هنوز تفریغ بودجه را به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ارائه ندادند تا میزان اعتبارات صرف شده در این بخش مشخص شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی مازندران خاطرنشان کرد: پژوهش‌هایی از جنس تحقیق و توسعه را اگر بتوانیم با سازمان مدیریت کشور نهایی کنیم تا با اولویت‌بندی برای نیازهای پژوهشی مازندران هزینه شود، بسیار مناسب است.

پارسا اظهار کرد: دانش‌بنیان کردن تولید به معنای ارتباط بین پژوهش، تولید و بازار است که باید در قالب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در دو هفته آینده در تعامل فعال با دانشگاه‌ها، پارک علم و فناوری و بنیاد نخبگان استان، برنامه جهت‌دهی اعتبارات پژوهشی به سمت دانش‌بنیان کردن پژوهش‌های استان را تدوین و وارد مرحله اجرایی کنیم.

وی افزود: در سال گذشته بودجه اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی استان ۳۵۰ میلیارد تومان بوده که از این مقدار یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان به اعتبارات پژوهشی در تمام دستگاه‌های استان اختصاص دارد و سهم اعتبارات پژوهشی فناوری دستگاه‌ها در سال ۹۵ با افزایش ۱۰ درصدی بودجه استان به حدود ۲ میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش ایسنا، یکی از مشکلات دستگاه‌های اجرایی و پژوهشگران در زمینه اجرای طرح‌های پژوهشی استان، باز نبودن سامانه ملی اطلاعات تحقیقاتی (سمات) از سال گذشته تاهم اکنون بود که موجب شد این طرح‌ها تائید نشده و نتوانند کد رهگیری برای اجرا دریافت کنند.

پارسا در این باره نیز گفت: این سیستم برای وزارت علوم است و باید آیین‌نامه پژوهشی در ابتدای سال به استان‌ها ارسال شود تا پژوهش‌های مازندران در این سیستم ثبت، تائید و ابلاغ شوند و تمام دستگاه‌های اجرایی کشور به صورت هماهنگ از این سامانه بهره‌مند است.

وی تاکید کرد: این سامانه در مازندران همزمان با سایر استان‌ها باز نشده است و در روزهای آینده باز می‌شود تا بتوان بر اساس آن طرح‌های پژوهشی سال جدید را برای اجرایی شدن ثبت کرد.

پارسا با اشاره به ضرورت مشخص شدن اولویت‌ها و نیازهای پژوهشی استان در راستای دانش‌بنیان کردن تولید، تصریح کرد: اعتبارات دستگاه‌های استانی باید متمرکز باشد و دانشگاه‌ها باید اعتبارات پژوهشی خود را به سمت دانش‌بنیان کردن تولید سوق دهند.

وی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌ها در این بخش، برگشت خوردن اعتبار پژوهشی استان در سال ۹۴ است که به نظر برگشت خوردن حتی یک ریال اعتبار استانی به خزانه خوشایند نیست.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی مازندران در این باره با بیان اینکه بودجه پژوهشی استفاده نشده دانشگاه‌ها به سال بعد منتقل می‌شود، افزود: بودجه‌های پژوهشی باقیمانده به خزانه بر می‌گردد؛ اما اعتبار پژوهشی دستگاه‌های اجرایی قابل استفاده در سال بعد نیست!

وی ادامه داد: در سال ۹۴ با ابلاغ دیرهنگام این اعتبارات هزینه نشد، اما امیدواریم در سال آینده حضور دستگاه‌ها در حوزه پژوهش و فناوری پررنگ‌تر دیده شود.

وی تاکید کرد: انتظار داریم دانشگاه‌ها، پارک علم و فناوری و بنیاد نخبگان استان در تعامل فعال با مرکز آموزش و پژوهش سازمان مدیریت، برنامه متمرکز کردن اعتبارات پژوهشی بر تولید دانش‌بنیان و با تائید تکنولوژی را نهایی کنند و به سازمان ارائه دهند.

به گزارش ایسنا، همگان بر این باور هستند که در مازندران در حوزه پژوهش جزیره‌ای عمل می‌شود و برنامه مدونی برای استفاده از اعتبارات این بخش وجود ندارد و تنها تعدادی از دستگاه‌های اجرایی طرح‌های پژوهشی مناسبی را اجرا می‌کنند.

صرف نظر از این‌که مسؤولان استان باید از سال‌های گذشته بر روند اجرای طرح‌های پژوهشی نظارت می‌کردند؛ اما این را نیز باید دانست دست بر روی دست گذاشتن و عدم صرف اعتبارات پژوهشی نیز به نفع استان نیست.

انتهای پیام

همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *