معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > صدرنشینی ایران در رشد کمیت تولید علم بین 25 کشور/ افزایش چشمگیر تعداد مقالات ایران در مجله‌های چارک اول دنیا

صدرنشینی ایران در رشد کمیت تولید علم بین 25 کشور/ افزایش چشمگیر تعداد مقالات ایران در مجله‌های چارک اول دنیا

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت:طبق اعلام پایگاه ISI، ایران رشد قابل ملاحظه‌ای از نظر تعداد مقالات منتشر شده در مجلات چارک اول دنیا داشته است.

رشد قابل ملاحظه‌ای کشورمان از نظر مقالات منتشره در ۵ سال اخیر در پایگاه ISIوحید احمدی رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛گفت: سهم ایران از کل تولید علم دنیا براساس اطلاعات پایگاه “آی اس آی” نیز از ۱٫۷درصد در سال ۲۰۱۶ به ۱٫۹ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد:خوشبختانه کشورمان از لحاظ تولید علم و مقالات در تراز جهانی قرار گرفته‌ایم به طوری که نسبت به ۵ سال گذشته رشد بسیار چشمگیری داشته‌ایم.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور افزود: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی ISI با مقایسه میزان رشد جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی، با ۱۴ درصد رشد کمیت تولید علم در میان ۲۵کشور برتر تولید کننده کمیت علم دنیا صدرنشین است. بعد از جمهوری اسلامی ایران، کشور روسیه با ۹ درصد بیشترین رشد کمیت علم دنیا را داشته است. چین با ۴ درصد در رتبه سوم قرار دارد و لهستان و ترکیه هرکدام با ۳ درصد رتبه در رتبه بعدی قرار گرفته‌اند.

احمدی تصریح کرد: طبق اعلام پایگاه ISI، کشورمان در پنج سال اخیر، رشد قابل ملاحظه‌ای از نظر تعداد مقالات منتشره در مجلات چارک اول دنیا داشته است به‌طوری‌که این تعداد از ۶۵۰۰ مقاله در سال ۲۰۱۲ به ۸۲۵۰در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

وی در خصوص وضعیت دانشگاه‌های کشور بیان کرد:  قبل از انقلاب دانشگاه‌ها و نظام علمی و آموزش عالی در جایگاه مطلوبی قرار نداشتند که خوشبختانه بعد از انقلاب مسیر دانشگاه‌ها به طور کلی تغییر کرد.

صنعت پس از انقلاب وارد دانشگاه‌ها شد

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور افزود:  قبل از انقلاب دانشگاه‌ها، صرفا آموزشی بود و ما عملا دوره‌های دکتری و از همه مهم‌تر ارتباط با صنعت را در درون دانشگاه ها نداشتیم.

احمدی اظهار داشت: خوشبختانه در این دوره و بعد از انقلاب توانسته‌ایم به بلوغ کامل و دگرگونی از لحاظ آموزشی برسیم به طوری که دانشگاه‌های گذشته قابل مقایسه با زمان حال نیست.

وی اضافه کرد: بعد از انقلاب دوره‌های دکتری در کشور راه افتاد و خوشبختانه توانسیم در دهه اول انقلاب این مسیر نظام آموزشی را تغییر و در پیشرفت علمی کشور قدم مطلوب تری برداریم.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور یادآور شد:خوشبختانه تاکنون رشد خوبی داشته ایم و در نشر آثار علمی در دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن داریم به طوری که سالانه تعدادی از دانشمندان و اساتید ما به عنوان دانشمندان یک درصد دنیا معرفی می‌شوند.

انتهای پیام/

همچنین ببینید

برنامه‌های دانشگاه آزاد برای تقویت زبان انگلیسی دانشجویان دکتری

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی از برنامه ویژه این دانشگاه برای تقویت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *