معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > ضرورت توجه به نقش انجمن‌های علمی برای حل مشکلات کشور

ضرورت توجه به نقش انجمن‌های علمی برای حل مشکلات کشور

نماینده کل انجمن‌های گروه علوم انسانی نقش این انجمن‌ها را در حل مشکلات کشور مؤثر دانست و گفت: انجمن‌ها به عنوان حلقه مفقوده ارتباط علم با بازار در صورتی که مورد توجه مسؤولان وزارت علوم قرار بگیرند، می‌توانند بسیاری از مشکلات جامعه را رفع کنند.

انجمن

به گزارش ایسنا،‌ دکتر ناصر پرتوی در همایش کمیسیون انجمن‌های علمی با موضوع “دولت و مشارکت و استعدادهای برتر در تصمیم‌سازی‌ها و مدیریت کشور، رویکرد دولت دوازدهم” که در وزارت علوم برگزار شد،‌ نقش انجمن‌های علمی را در حل مشکلات کشور موثر دانست و اظهار کرد: هر زمان واقعاً به این رسیدیم که توان و اجماع تفکرات علمی و تخصصی انجمن‌ها می‌تواند بخشی از مشکلات کشور را حل کند، یعنی اولین قدم را برای رفع مشکلات برداشته‌ایم؛ چرا که باور داریم خرد جمعی و البته هماهنگ غالباً برتر از خرد فردی است. بنابراین باید به این انجمن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه تولید فکر کاربردی با ایجاد تکنولوژی می‌تواند به  تولید ملی و رفع معضل اشتغال به عنوان بزرگترین و دردآورترین مشکل کشور کمک کند، ‌تصریح کرد: هر انجمن در بخش‌هایی از دولت، مجلس و یا قوه قضاییه همکاری یا نفوذ دارد، ولی متاسفانه این انجمن‌ها پراکنده و غیر جامع هستند.

نماینده کل انجمن‌های گروه علوم انسانی گفت: در مصوبه ۲۶۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تاسیس انجمن‌ها، وزارت علوم بیشتر نقش نظارتی و سیاستگذاری انجمن‌ها را بر عهده دارد، ولی فقط این وزارتخانه می‌تواند حلقه‌ای از تفکر، علم، دانش و عمل را در ارتباط با دانشگاه و بازار کار توسط انجمن‌ها ایجاد کند و اگر خواست وجود داشته باشد، انجام می‌شود.

دکتر پرتوی افزود: بیش از ۱۰۰ کمیته یا کارگروه در وزارت علوم، به عنوان تنها متولی آموزش عالی کشور وجود دارد. باید انجمن‌ها تشکیل دهنده این کمیته‌ها باشند نه افراد دیگر و نه افرادی از انجمن‌ها.

رئیس انجمن حسابداری ایران حمایت معنوی وزارت علوم از فعالیت انجمن‌ها را ضروری دانست و تاکید کرد: ارتباط علم، دانش، بینش و بالاخره مهارت باید با دانش بازار کار هم‌افزا شود و این حلقه را تنها انجمن‌ها به عنوان حلقه مفقوده ارتباط علم با بازار کار می‌توانند به عمل برسانند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما هیچ وقت ارتباط دانشگاه با صنعت عمیق نبوده، نیست و متاسفانه نخواهد شد. این در حالی است که انجمن‌ها کانال علم و دانش با بازار کار هستند. البته در صنعت و بازار کار نیز دانش تولید می‌شود که به دانشگاه‌ها راه نمی‌یابد. نیازی به دفتر، سازمان، واحد، بنگاه نیست.

نماینده کل انجمن‌های گروه علوم انسانی در پایان با تاکید بر لزوم توجه مسؤولان وزارت علوم بر انجمن‌ها و برگزاری جلسات مکرر با آنها گفت:‌ کمک به رفع مشکلات کلاسیک آموزشی یا پژوهشی در ارتباط با بازار کار، مدرن کردن نظام برنامه‌ریزی که به ۵۰ سال پیش تعلق دارد و اصلاح تفکر کلاسیک در دانشگاه و بازار کار از جمله درخواست‌هایی است که وزارت علوم می‌تواند از انجمن‌ها داشته باشد.

انتهای پیام

همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *