معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > ضرورت هدایت بخش خصوصی به سمت فعالیت‌های بین‌المللی توسعه علم‌وفناوری

ضرورت هدایت بخش خصوصی به سمت فعالیت‌های بین‌المللی توسعه علم‌وفناوری

وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در مقایسه با کشورهای دیگر در شصت‌وسومین جلسه کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد.

شورای انقلاب فرهنگی

به گزارش ایسنا، در این جلسه که به ادامه بررسی روند رشد اعتبارات پژوهشی و تحقیق و توسعه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ و مقایسه آن با اعتبارات سال‌های گذشته اختصاص داشت، آمار تهیه شده درباره نرخ بیکاری در کشور در بازه زمانی 1392- 1384 ارائه شد.

در این آمار با مقایسه نرخ اشتغال افراد بالای ۱۵ سال و نرخ بیکاری افراد فعال (نیروی کار) در بازه زمانی فوق‌الذکر و با درنظر گرفتن شاخص‌های تعیین شده توسط سازمان بین‌المللی کار(ILO) با برخی از کشورهای دیگر، وضعیت افراد بیکار دارای تحصیلات عالی نسبت به کل بیکاران کشور در سال ۱۳۹۲ نیز مورد اشاره قرار گرفت.

 در ادامه این جلسه نیز آمار بودجه تحقیق و توسعه در بخش دولتی کشورمان با کشورهای ژاپن، ترکیه، مالزی و برزیل در بازه زمانی ۲۰۰۱- ۲۰۱۳ مورد بررسی تطبیقی قرار گرفت.

همچنین نسبت بودجه تحقیق و توسعه کسب‌وکار به تولید ناخالص داخلی میان کشورمان با کشورهای ژاپن، ترکیه، مالزی و برزیل در همین بازه زمانی نیز بررسی شد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه این گزارش آماری، اعضای کمیسیون به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن شامل تدوین آمار دقیق از وضعیت فارغ‌التحصیلان بیکار در کشور، در نظرگرفتن شاخص‌های مربوط به هزینه‌های تحقیق و توسعه بر اساس شاخص‌های معتبر بین‌المللی، تعریف جامع و نظام‌مند از مفاهیم مرتبط با هزینه‌های تحقیق و توسعه به منظور مدیریت راهبردی جریان علم و فناوری، هدایت بخش خصوصی به سمت فعالیت‌های بین‌المللی توسعه علم و فناوری، تقویت دیپلماسی علم و فناوری با استفاده از قابلیت‌های بخش خصوصی، بومی‌سازی الگوهای مربوط به تحقیق و توسعه کشور بر اساس نیازهای بومی، ترسیم نظام شاخص‌های اثربخشی پژوهش‌های کشور و ترسیم سازوکار مناسب جهت رصد هزینه‌های تحقیق و توسعه در بخش غیردولتی است.

انتهای پیام

همچنین ببینید

کارت کنکور دکتری ۹۷ منتشر شد/ امکان دریافت کارت تا پنجشنبه

کارت ورود به جلسه آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۷ از امروز اول …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *