معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > عزم صنعت نفت برای ارتقاء شرکت‌های نوپا به شرکت‌های صنعتی دانش‌بنیان

عزم صنعت نفت برای ارتقاء شرکت‌های نوپا به شرکت‌های صنعتی دانش‌بنیان

مدیر کل پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران از حمایت این شرکت از طرح‌های قابل تجاری سازی جشنواره دانایی خلیج فارس خبر داد و گفت: این حمایت در راستای تبدیل شرکت‌های نوپا به شرکت‌های دانش بنیان صنعتی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، ابراهیم طالقانی در حاشیه ششمین جشنواره دانایی خلیج فارس در جمع خبرنگاران افزود: از مجموعه طرح‌هایی که در ستاد اقتصاد مقاومتی تعریف شده است، ۱۱ طرح به عنوان طرح‌های اقتصاد مقاومتی به وزارت نفت واگذار شده است.

وی با بیان این که از این تعداد یک طرح در حوزه پژوهش و فناوری حوزه نفت است، یادآور شد: این طرح مربوط به ازدیاد برداشت از مخازن نفتی است که این طرح با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در حال اجرا است و دانشگاه‌ها به عنوان مشاوران علمی در این طرح همکاری دارند.

طالقانی اجرای این طرح را یکی از پروژه‌های بزرگ (مگاپروژه) در حوزه نفت توصیف و تاکید کرد: این همکاری با دانشگاه‌ها در قالب تفاهم نامه‌هایی در حال پیگیری است.

وی توسعه فناوری را در دو بعد مهارت افزایی و تولید نوآوری و دانش دانست و اظهار کرد: برگزاری جشنواره دانایی خلیج فارس با رویکرد مهارت افزایی و دانشی بوده در غیر این صورت توسعه فناوری صورت نمی‌گرفت.

مدیر کل پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران با اشاره به مشکلات موجود در صنعت نفت با بیان این که این مشکلات از طریق شرکت‌های دانش بنیان قابل حل خواهد بود، خاطر نشان کرد: بلا استفاده ماندن دانش، دانش برای دانش خواهد شد در صورتی که ما باید به سمتی برویم که از علم و فناوری ثروت زایی کنیم.

وی ثروت زایی از علم را موجب صدور خدمات مهندسی و رهایی کشور از خام فروشی ذکر کرد و گفت: در پارس جنوبی با مشکلاتی چون خوردگی و نیاز به افزودنی‌های گران قیمت است و از سوی دیگر در بسیاری از دانشگاه‌ها رشته‌های مرتبطی چون شیمی دانشجو می‌پذیرند که لازم است با استفاده از این نیروی انسانی آموزش دیده حلقه‌های مفقوده را متصل کنیم.

طالقانی، خاطر نشان کرد: بر این اساس طرح‌هایی که در جشنواره دانایی خلیج فارس ارائه شده و قابلیت تجاری سازی شدن را داشته باشند در راستای بهره برداری از نتایج در صنعت نفت مورد حمایت شرکت ملی نفت قرار خواهند گرفت.

وی یادآور شد: این حمایت در راستای تبدیل شرکت‎‌‎های نوپا به شرکت‌های بزرگ صنعتی دانش بنیان است.

انتهای پیام

همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *