معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > فعالیت ۸۰ نشریه دانشجویی در دانشگاه تبریز

فعالیت ۸۰ نشریه دانشجویی در دانشگاه تبریز

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر لزوم تشکیل شوراهای صنفی در خوابگاه ها تأکید کرد و گفت: مهرماه امسال شوراهای صنفی در خوابگاه‌های تحت پوشش برای نخستین تشکیل می شود.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر محمد آقازاده با بیان این مطلب اظهار داشت: مقدمات تشکیل این شوراها در حال تکمیل است تا انشاءالله با انتخاب اعضای شوراهای صنفی برای خوابگاه‌ها، بتوانیم مدیریت بهتری در مسائل رفاهی و آموزشی دانشجویان داشته باشیم. البته فعالیت شوراهای صنفی دانشکده‌های ما از سال‌های قبل فعال بوده است و همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.

وی گفت: تأثیر و نتایج مثبت این شوراها، قطعا از طریق مشارکت دانشجویان در برنامه‌های رفاهی، آموزشی و گروهی امکان‌پذیر است. قطعا وجود شوراهای صنفی در هر دانشگاه، سبب تسهیل در حل مشکلات می‌شود و خود دانشجویان بهتر می‌توانند مسائل مربوط به قشر خود را بررسی و در راستای حل آن اقدام کنند. این نکته را نباید فراموش کرد که تجربه‌هایی که دانشجویان ورودی‌های سال‌های اخیر از فعالیت شوراهای صنفی داشتته‌اند، در تقویت این شوراها نقش بسزایی دارد.

فعالیت ۲۵ کانون دانشجویی در دانشگاه تبریز

وی با اشاره به فعالیت ۲۵ کانون دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیشترین کانون دانشجویی فعال در بین ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور را به خود اختصاص داده است.

به گفته این مقام مسئول، وجود ۸۰ نشریه در زمینه‌های متخلف علمی، پژوهشی، آموزشی و درمانی نشان از فعالیت مضاعف اساتید، دانشجویان دارد که البته تقاضای مجوز و انتشار نشریات دیگری نیز در نوبت رسیدگی است که پس از نظارت و بررسی‌های لازم، این امر محقق می شود.

آقازاده اظهار داشت: خوشبختانه به لحاظ فعالیت‌های دانشجویی در زمینه نشریات کانون‌های مختلف، موفقیت خوبی فراهم شده و اکثر دانشجویان ازاین بابت ابراز خرسندی می‌کنند و در راستای تقویت کیفی و کمی این نشریات تلاش می‌کنند.

ارایه خدمات بهداشتی و درمانی دانشجویان در قالب اردوهای جهادی

وی بر لزوم تقویت اردوهای جهادی و مشارکت دانشجویان در این اردوها تأکید کرد و گفت: زمینه‌های لازم برای همیاری و مشارکت دانشجویان در این اردوها از طریق کانون‌های دانشجویی فراهم شده و تلاش داریم افرادی که علاقه مند در این طرح هستند را جهت خدمت‌رسانی به روستائیان و افراد کم بضاعت و محرومت‌زدایی به مناطق مختلف اعزام کنیم.

وی ارایه خدمات بهداشتی و درمانی از جمله خدمات پزشکی و دندانپزشکی را یکی از اولویت‌های اصلی طرح اردوهای جهادی ذکر کرد و گفت: حمایت درمانی از افراد بی‌بضاعت در مناطق محروم و روستاها توسط دانشجویان و تیم پزشکی دانشگاه، بویژه ویزیت رایگان دهان و دندان و خدمات دندانپزشکی که هزینه‌های بالای آن از توان این اقشار خارج است، در دستور کار ما قرار دارد.

آقازاده ادامه داد: دانشجویان زیادی در دانشگاه علوم پزشکی تحصیل می‌کنند که از توانمندی‌های آموزشی، درمانی و تخصصی برخوردارند و باید از این قابلیت‌ها در راستای اهداف سلامت و بهداشت جامعه استفاده‌های بهینه کرد.

پیشنهاد راه اندازی مراکز سلامت در تبریز را مطرح کرده ایم

این مقام مسئول همچنین به بحث سلامت دانشجویان بویژه بهداشت روان دانشجویان اشاره کرد وگفت: با جلساتی که با معاونت بهداشتی وزارتخانه برگزار کردیم، پیشنهاد راه اندازی مراکز سلامت در دانشکده‌ها و مراکز تحت پوشش خود را مطرح کردیم تا وضعیت جسمی و روانی دانشجویان بویژه ورودی های جدید تحت کنترل باشد تا احیانا اگر مشکلی وجود داشته باشد در پروسه درمانی قرار گیرد چرا که دانشجویان بویژه مقطع پزشکی که در آینده وظیفه حفظ سلامت و بهداشت مردم را عهده دار می شوند، باید خود عاری از هرگونه بیماری های جسمی و روانی باشند.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، صنعتی کردن طبخ غذا در این مرکز را در راستای حفظ سلامت بهداشت دانشجویان و ارتقای کیفیت پخت غذا عنوان کرد و گفت: خوشبختانه غذا در دانشگاه و خوابگاه‌های ما به صورت مکانیزه طبخ می شود. همچنین از مهرماه امسال غذا به صورت ۲ منویی توزیع می‌شود تا دانشجویان حق انتخاب در برنامه غذایی خود داشته باشند.

وی گفت: ضمن اینکه واحد سلفی مستقلی برای دانشجویان دختر در نظر گرفته‌ایم که نیمه دوم امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد. درحال حاضر سلف دانشگاه دختر و پسر در یک طبقه و به صورت مشترک استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه فضای ارایه خدمات تغذیه برای داشجویان از سال جاری ۲ برابر می‌شود، خاطرنشان کرد: یکی از موفقیت‌هایی که امسال در بحث تغذیه دانشجویان حاصل می‌شود طبح و توزیع غذایی دانشجویی برای شام است . قطعا وقتی شام دانشجویان در همان محل پخته شود در کیفیت غذا بسیار موثر است.

ایجاد خانه فرهنگ در فضایی حدود ۲۰۰۰ متر مربع برای فعالیت کانون‌های دانشجویی

آقا زاده همچنین از تشکیل و استقرار کانون فعالیت های دانشجویی دانشگاه تحت عنوان “خانه فرهنگ” در فضایی بالغ بر ۲۰۰۰ متر مربع در این دانشگاه خبر داد و گفت: همه تشکل‌ها و انجمن های دانشجویی ما می‌توانند در این محل متمرکز و به فعالیت‌های خود بپردازند.

وی تعداد دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز را ۹۰۰۰ نفر ذکر کرد و گفت: درحال حاضر ما تنها ۲۵۰۰ نفر از این دانشجویان را توانسته‌ایم در خوابگاه ها اسکان دهیم که رقم راضی کننده ای نیست از این رو بنا داریم برای ۸۰۰ دانشجوی پسر فضای خوابگاهی استاندارد ایجاد کنیم که البته قرارداد این کار بسته شده و درحال اجراست.

ایجاد فضای خوابگاهی استاندارد برای ۲۵۰۰ دانشجو، در سال ۹۵

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ برای ۲۵۰۰ نفر از دانشجویان فضای خوابگاهی استاندارد ایجاد می‌شود،گفت: برای اسکان ۲ هزار نفر از داشجویان دختر نیز قراردادی با پیمانکاران منعقد شده که ان‌شاءالله از اردیبهشت ماه امسال احداث آن آغاز خواهد شد.

وی گفت: بخشی از بودجه ساخت این خوابگاه استاندارد از اعتبارات بانکی تأمین می‌شود. علاوه بر آن دکتر فراهانی معاونت فرهنگی، دانشجویی وزارتخانه قول‌هایی داده اند مبنی بر اینکه بخشی از اعتبار احداث این طرح را که حدود ۱۰ میلیارد دلار است را از طریق فاینانس مهیا کند.

آقا زاده با بیان اینکه برای تکمیل و تجهیز دو خوابگاه در تبریز به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، گفت: امیدواریم بتوانیم فضاهای مطلوب و استاندارد ساخت این خوابگاه در پردیس اصلی دانشگاه را فراهم سازیم.

وی تجهیز خوابگاه‌ها به کتابخانه، دفاتر مشاوره و فضاهای ورزشی، آمفی تئاتر سینما را امری ضروری در راستای غنی کردن اوقات فراغت دانشجویان ذکر کرد وگفت: یکی از محاسن خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی این است که این خوابگاه‌ها در مجموعه دانشگاه احداث شده و این مساله، مشکل ایاب و ذهاب و سرویس دانشجویان را حل کرده است. همین که دانشجو در محیط فرهنگی اموزشی اسکان دارد از بسیاری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی که بعضا در برخی خوابگاه‌های خودگردان واجاره ای رخ می دهد، جلوگیری می‌کند و این قدم بزرگی است که خوشبختانه مسئولان و مقام عالی وزارت در این راستا برداشته اند.

فعالیت دانشجویان در کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی تبریز

وی به فعالیت قابل قبول کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی تبریز اشاره کرد و گفت: در این کانون اساتید و دانشجویان داشگاه به فعالیت‌های قرآنی و عقیدتی می‌پردازند. برگزاری مسابقات حفظ قرآن، روخوانی، تجوید و شرکت در جشنواره‌های مختلف از جمله اقدامات سال های گذشته بوده است. ما در همایش‌های مختلف که به این منظور برگزار می‌شود، استعداد و توانمندی‌های دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه در زمینه علوم قرآنی و دینی را شناسایی و در راستای پرورش این استعدادها گام بر می‌داریم. در این راستا بر اساس داوری‌هایی که صورت می‌گیرد قابلیت‌های دانشجویان و اساتید در عرصه قرآنی امتیازبندی و رتبه بندی می‌شود و به تناسب، از آنها قدردانی می‌شود.

وی به برگزاری بخش دانشگاهی بیست و یکمین جشنواره کشوری قرآن و عترت در دانشگاه تبریز اشاره کرد و گفت: بخش شفاهی بیست و یکمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در دو روز مجزا برای خواهران و برادران در تالار دانشکده دندانپزشکی و پزشکی برگزار شد.

آقا زاده ادامه داد: در این مسابقات بیش از ۱۲۰ نفر از دانشجویان، اساتید و کارکنان در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل و حفظ قرآن به رقابت پرداختند. ضمن اینکه نفرات برگزیده این مسابقات پس از گذراندن دوره تخصصی کلاس قرآنی به مرحله سراسری وزارت بهداشت معرفی خواهند شد.

وی به تشکیل کانون موسیقی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اشاره کرد و گفت: یکی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری این دانشگاه، برنامه های موسیقی و حضور در جشنواره‌های فرهنگی و هنری است.

وی گفت: البته در جلسه شورای فرهنگی دانشگاه، کانون دانشجویی هم آوا مجوز فعالیت دریافت کرد. این گروه موسیقی در هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، به رقابت‌های کشوری و پایانی این جشنواره راه یافت.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، خواستار توسعه و ترویج ورزش همگانی در میان دانشجویان شد و گفت: اولویت ما در دانشگاه در وهله نخست ورزش همگانی و سپس، بعد قهرمانی است چرا که ورزش همگانی پایه ورزش قهرمانی است.

این مقام مسئول گفت: خوشبختانه در خوابگاه‌های دانشجویی سالن‌های ورزشی بدنسازی، دوومیدانی و آماده ارایه خدمات ورزشی به دانشجویان است .

وی به موفقیت‌های ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جشنواره های ورزشی و مسابقات دانشگاهی اشاره کرد و گفت: صعود دانشجویان دانشگاه به قله بابک نخستین صعود در سال جاری بوده است.

وی گفت: این صعود با حضور ۳۵ نفر از دانشجویان پسر به قلعه بابک که در ارتفاعات شهرستان کلیبر قرار دارد انجام گرفت. قرار است برنامه کوهنوردی هر هفته به قله‌های مختلف انجام پذیرد که به صورت یک در میان برای دانشجویان پسر و دختر خواهد بود.

وی با ارایه گزارشی از فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۹۴ گفت: حضور وزیر بهداشت در اجلاس معاونین بهداشتی، افتتاح مجتمع‌های سلامت، بازدید دکتر صومی‏ رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از خوابگاه‌های دخترانه کوثر و خودگردان، برگزاری نشست معاونین آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشک کشور با حضور وزیر بهداشت در مرداد ماه، سفر معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت به دانشگاه، ‏ برگزاری مراسم تجلیل از اساتید بازنشسته و برپایی آیین استقبال از دانشجویان مدال آور ششمین المپیاد علمی از جمله اقدامات محوری در سال گذشته بود.

صنعتی کردن پخت غذا در دانشگاه تبریز یکی از نشانه‌های اقتصاد مقاومتی است

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت تحقق شعار ” اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل” که شعار سال ۹۵ است تأکید کرد وگفت: یکی از اولویت‌های فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز عمل کردن به این شعار و محقق شدن تأکیدات مقام معظم رهبری است که در این راستا جلساتی نیز با مدیران مربوطه برگزار کرده‌ایم تا دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه را به اهداف ین شعار نزدیک‌تر کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی، دانشجویی وامور مجلس وزارت بهداشت، وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی، بهینه مصرف کردن است، نه کم مصرف کردن، تأکید کرد: صرفه جویی و مدیریت در هزینه ها، کاهش نیروی انسانی، نهادینه کردن فرهنگ صحیح مصرف و داشتن الگویی مناسب، جزو برنامه های محوری ماست که خوشبختانه در راستای کاهش هزینه‌ها و ارتقای سطح کیفی، بحث صنعتی‌سازی طبخ غذا در دانشگاه و خوابگاه‌های تحت پوشش، یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی است.

انتهای پیام

همچنین ببینید

انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای حل مشکل بیکاری نخبگان و راه‌اندازی مرکز نوآوری

تفاهم‌نامه همکاری علمی، آموزشی – پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان بسیج علمی پژوهشی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *