معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > میزان تاثیر شبکه های اجتماعی درنتایج انتخابات مشخص نیست

میزان تاثیر شبکه های اجتماعی درنتایج انتخابات مشخص نیست

تهران – ایرنا – یک استاد دانشگاه با برشمردن مزایای شبکه های اجتماعی، یکی از بزرگترین معایب این شبکه ها را زمینه سازی انتشار شایعات در جامعه دانست.

محمدمهدی فرقانی روز جمعه درگفت وگو با ایرنا گفت:‌ در تاثیرگذاری شبکه های اجتماعی شکی نیست، ولی با توجه به این که تاثیرسنجی در حوزه ارتباطات فقط از طریق تحقیقات آزمایشی و تجربی ممکن است، بر همین اساس نمی توان برآوردی از میزان تاثیرگذاری شبکه های اجتماعی ارائه داد.
وی تاکیدکرد: هر ابزار ارتباطی می تواند روی تبلیغات و جلب مشارکت ها تاثیربگذارد ولی این تاثیر از منظر ارتباطی بستگی به منبع و ابزار تبلیغات و محتوا دارد.
این استاد دانشگاه با تاکید براقتضائات زمینه های اجتماعی جامعه شناختی گفت: افزایش یا کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی بستگی به زمینه های اجتماعی و نظریه استحکام دارد که این زمینه ها تا چه اندازه با نگرش های پیشینی مردم تطبیق دارد و تا چه اندازه مغایر یا سازگار با فرهنگ سیاسی آنهاست و لذا دامنه تاثیرگذاری آن نوسان دارد.
فرقانی بیان داشت: ازآنجا که شبکه های اجتماعی بازتاب دهنده گفتمان های غیررسمی هستند، تاثیر بیشتری از رسانه هایی دارند که گفتمان رسمی را دنبال می کنند.
وی افزود: اگرچه شبکه های اجتماعی هیچ الزامی برای بازتاب گفتمان رسمی ندارد بلکه در مواجهه و نقد گفتمان رسمی و در گفتمان سازی های جدید عمل می کند و از طرف دیگر مقبولیت عمومی در جامعه دارد.
این استاد دانشگاه حضور کاربران در شبکه های اجتماعی را نوعی همدلی و هم رای شدن مردم برای شکل گیری جماعت های جدید در پای صندوق های رای دانست و گفت: در انتخابات اسفند سال گذشته نمونه هایی از این گفتمان را دیدیم و لذا شبکه های اجتماعی نقش بسیار مهمی در نقد گفتمان رسمی و در تولید گفتمان های غیررسمی و در تولید پیام های مردمی دارند.
این استاد دانشگاه در ادامه افزود:‌ وجود شبکه های اجتماعی از یک منظر می تواند سلامت انتخابات را تضمین کند. چون یک نوع افکارسنجی غیررسمی در این شبکه ها جریان دارد و از طریق پیام این شبکه ها می توان به بافت و ساخت افکار عمومی پی برد.
وی افزود:‌ درنتیجه نوعی نظارت عمومی بر فرایندهای سیاسی از جمله انتخابات اعمال می شود و لذا می توان گفت یک مکانیزم نظارت اجتماعی از این طریق شکل می گیرد که مهم و موثر است و این احساس را به مردم می دهد که بیش از گذشته می توانند در رفتارهای سیاسی نقش ایفا کنند و این به معنی توانمندشدن شهروندان است.
این استاد علوم ارتباطات درمزایای شبکه های اجتماعی گفت: این شبکه ها نشانه توانمند شدن شهروندان است و یک فرصت مغتنمی است که در گذشته وجود نداشت.
وی افزود: شهروندان تا پیش از این، قدرت تولید پیام و تبادل پیام در میان خود را نداشتند و حالا هم گفتمان های رسمی را به نقد می کشند و گفتمان های موازی تولید می کنند که چون بخشی از آنها مقبولیتی برای پذیرش دارند، روی نگرش مردم و سپس رفتار آنها مانند رفتار انتخاباتی تاثیر می گذارد.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: نه می توان شبکه های اجتماعی را قادر مطلق در این زمینه دانست و نه می توان نقش آنها را انکار کرد و نه می توان زمینه های اجتماعی را نادیده گرفت.
فراهنگ**۱۰۰۳**۱۰۲۷**۱۷۲۴
همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *