معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > وجود نواقص عدیده در قوانین پایه، مشکل بنیادی نظام پزشکی است

وجود نواقص عدیده در قوانین پایه، مشکل بنیادی نظام پزشکی است

رییس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران یکی از مشکلات بنیادی سازمان نظام پزشکی را به عنوان مرجع صنفی پزشکان درسطح کشور وجود نواقص عدیده در قوانین پایه‌ای آن عنوان کرد.

وجود نواقص عدیده در قوانین پایه، مشکل بنیادی نظام پزشکی است

علیرضا سلیمی رییس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به این که سازمان نظام پزشکی به عنوان یک NGO سالها فعالیت کرده و قدم‌های زیادی را برای پیشبرد اهداف صنفی جامعه پزشکی برداشته است، اظهار کرد: برطرف کردن نواقص موجود در تمام نهاد‌ها و NGO‌های موجود در دنیا امری طبیعی است که باید رخ دهد و سازمان نظام پزشکی کشور ما نیز این قاعده نباید مستثنی باشد.

وی با اشاره به وجود نواقص عمده در قوانین پایه‌ای سازمان نظام پزشکی افزود: ماهیت نظام پزشکی به عنوان یک سازمان مستقل صنفی با وجود این قوانین تامین نمی‌شود و برای انجام وظایف خود با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد.

رییس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران با تاکید بر این که وظایف و اختیارات این سازمان به شدت محدود شده است، ادامه داد: سلب اختیار تعرفه گذاری بخش خصوصی از سازمان نظام پزشکی از جمله مشکلات عمده‌ای است که دست و پای این سازمان را برای عملکرد قوی و مقتدر در این مقوله بسته است.

سلیمی حضور آحاد جامعه پزشکی را در انتخابات پیش رو یک امر ضروری دانست و گفت: در دوره‌های قبلی شاهد حضور ۱۰ درصدی جامعه پزشکی در انتخابات بودیم که این امر سبب می‌شود تا این سازمان از پشتوانه لازم و قوی برای چانه زنی‌ها برخوردار نباشد.

وی اضافه کرد: از تمامی گروههای پزشکی برای حضور فعال در انتخابات هفتمین دوره سازمان نظام پزشکی دعوت میکنم، زیرا سازمان نظام پزشکی به واسطه پشتوانه حضور فعال پزشکان در انتخابات می‌تواند عملکرد قوی و فعال داشته و خود را نماینده به حق جامعه پزشکی بداند.

رییس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران ایجاد تغییرات ساختاری را برای بهینه کردن قوانین و به روز کردن پزشکان ازاولویت‌های این سازمان در آینده دانست و بیان کرد: یکی از مهمترین انتظارات جامعه پزشکی از سازمان نظام پزشکی در خصوص مبحث تعرفه هاست که باید یکبار برای همیشه نسبت به تعیین میزان واقعی و اعلام به موقع تعرفه‌ها اقدام اساسی شود.

سلیمی به گلایه جامعه پزشکی در خصوص هتک حرمت‌ها و خدشه دار شدن جایگاه آنان در نظام سلامت طی یکی دو سال اخیر اشاره کرد و گفت:: پزشکی قداست دارد و اگر از یکی از گروههای پزشکی مشکلی دیده شود در بوق و کرنا می‌کنند باید از تلاش‌ها و زحمات پزشکان درعرصه‌های مختلف نیز تقدیر و قدردانی شود.

به گفته وی باید بخشی از اختیارات وزارت بهداشت به سازمان نظام پزشکی واگذار شود تا با این تفویض اختیار سازمان نظام پزشکی بتواند در بحث‌های مختلف آموزشی و پژوهشی پزشکان در نظام سلامت عملکرد بهتر و بیشتری داشته باشد.

 
انتهای پیام/

همچنین ببینید

آزمون دکترای نیمه متمرکز ۹۷ فردا برگزار می‌شود

توکلی گفت: آزمون دکترای نیمه متمرکز سال ۹۷ در ۵۵ شهرستان صبح فردا چهارم اسفند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *