معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دانشنامه خلیج فارس رونمایی کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دانشنامه خلیج فارس رونمایی کرد

رونمایی از دانش نامه خلیج فارسوزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی از دانشنامه خلیج فارس در بنیاد دانشنامه نگاری ایران، بر ضرورت اطلاع رسانی دستاوردها و فعالیت های دانشگاهی و پژوهشی کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد فرهادی با اشاره به بازدید اخیر خود از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت:  این مرکز طرح های مهمی مانند نمایه مقالات علمی پژوهشی کشور و جهان اسلام و همچنین رتبه بندی دانشگاه‌ها ی کشور را با شاخص های مهم و معتبر  در دست اجرا دارد ولی اطلاع رسانی شایسته ای از آن صورت نمی گیرد.

وی مستند سازی دستاوردهای علمی پژوهشی کشور را یک ضرورت دانست و  بر ضرورت  مستند سازی فناوری های ابداع شده توسط دانشمندان ایرانی در گذشته  و دستاوردهای فناورانه زمان حال تاکید کرد .

وزیر علوم گفت: خلیج فارس که یکی از سه خلیج مهم دنیاست علاوه بر اهمیت استرات‌ژیک، داشتن ذخایر فسیلی و منابع دریایی برای ایران اهمیت تاریخی دارد و  اسناد تاریخی بسیاری در این خصوص وجود دارد .

وی با اشاره به  تلاش های برخی کشور های منطقه خلیج فارس برای تحریف نام این دریا گفت: اسناد متقن تاریخی بسیاری بر ایرانی بودن نام این دریا وجود دارد و حتی  احمد مختار امبو مدیرکل سازمان یونسکو  در سه دهه قبل  طبق بخشنامه ای رسمی اعلام کرد که در تمامی نقشه ها،  مکاتبات و نامه های بین المللی باید از نام خلیج فارس استفاده شود.

براساس این گزارش، وزیر علوم همزمان با رونمایی از دانشنامه خلیج فارس از فرهنگ توصیفی پژوهش، جلد هفتم دانشنامه پزشکی، دانشنامه ادبیات جهان، فرهنگ دامپزشکی و دانشنامه فشرده پپتیدها رونمایی کرد.

گفتنی است، دانشنامه دو جلدی خلیج فارس، در بردارنده ۷۱۱ مقاله به‌همراه تصویر، نقشه، جدول و نمودار است و  پیرامون کشورها، استان‌ها، شهرها، شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی- علمی، جهانگردان، کتاب‌ها، جنگ‌ها، پیمان‌نامه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای ملی و جهانی، جشن‌ها و  اساطیر مرتبط با خلیج فارس است

همچنین ببینید

حل مشکل بیکاری جوانان؛ ماموریت امروز دانشگاه آزاد/ نرخ رشد منفی جمعیت دانش آموزی در کشور

رئیس دانشگاه آزاد گفت: اکنون ماموریت این دانشگاه تربیت تحصیل کرده بیکار نیست، بلکه حل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *