معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > کشف یک قمر در اطراف سیاره خواهر پلوتو

کشف یک قمر در اطراف سیاره خواهر پلوتو

ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل موفق به شناسایی یک قمر تاریک و کوچک در اطراف سیاره کوتوله ماکه‌ماکه شده‌اند که در کمربند کویپر قرار دارد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از ناسا، این نخستین قمری است که در اطراف سیاره کوتوله خواهر پلوتو با عرض ۱۴۰۰ کیلومتر شناسایی شده است این جسم در سال ۲۰۰۵ کشف شد.

ماکه‌ماکه که نام خود را الهه آفرینش مردم جزیره ایستر گرفته، دومین جسم درخشان در کمربند کویپر پس از پلوتو است.

قمر تازه کشف شده این سیاره کوتوله که در تصور دوربین میدان گسترده ۳ هابل در ماه آوریل شناسایی شده، بیش از ۱۳۰۰ بار کم‌نورتر از ماکه‌ماکه است. این کشف در بخشنامه الکترونیک سیاره کوچک اعلام شده است.

این قمر که MK 2 نام گرفته، از قطر تخمینی ۱۶۰ کیلومتر برخوردار بوده و در فاصله نزدیک به ۲۱ هزار کیلومتر از ماکه‌ماکه قرار دارد. بنظر می‌رسد که این قمر از منظر زمین در لبه مدار سیاره خود گردش می‌کند. در این حالت، قمر MK 2 به واسطه فاصله نزدیکش از سیاره، در زیر درخشش آن قرار گرفته و دیده نمی‌شود.

ستاره‌شناسان اکنون در تلاش برای درک اطلاعات بیشتر در مورد مدار این قمر هستند تا بتوانند جرم این سیستم را محاسبه کرده و دانش بیشتری در مورد چگونگی شکل‌گیری آن بدست بیاورند.

برآوردهای اولیه نشان داده که این قمر در یک مدار کروی قرار دارد و ۱۲ روز یا بیشتر طول می‌کشد تا در اطراف ماکه‌ماکه گردش کند.

انتهای پیام

همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *