معماری
خانه > اخبار آزمون دکتری > 75 هزار دانشجو بین‌الملل تا پایان برنامه ششم توسعه باید پذیرش شوند

75 هزار دانشجو بین‌الملل تا پایان برنامه ششم توسعه باید پذیرش شوند

معاون سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از لزوم پذیرش ۷۵ هزار دانشجوی بین‌الملل تا پایان برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: این امر نیازمند برنامه‌ریزی و ایجاد زیرساخت‌هایی است که تلاش در فراهم کردن آن‌ها داشته‌ایم.

سازمان امور دانشجویان

به گزارش خبرنگار ایسنا، ابوالحسن ریاضی که امروز در «نخستین نشست روسای مراکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان دانشگاه‌های کشور» سخن می‌گفت، در ادامه اظهار کرد: در شروع دوره اعتبار اختصاص یافته ۳٫۵ میلیارد تومان بود که در سال گذشته به ۱۹ میلیارد رسید و امیدواریم با گسترش این مراکز، پیشرفت ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: زیرساخت‌هایی که آماده کرده‌ایم، افزایش مراکز آموزش زبان فارسی، افزایش مراکز کنسولی، کوتاه کردن مسیر در جذب دانشجویان از طریق تسهیل صدور ویزای دانشجویان و اصلاح ساختار اداری دانشجویان غیرایرانی به نحوی که نظارت پذیر و کوتاه باشد، از آن جمله‌اند.

معاون وزیر علوم با اشاره به تبادل تفاهم‌نامه با تعدادی دانشگاه برای ۷۵هزار دانشجو تصریح کرد: پیش‌بینی ما مبادله تفاهم‌نامه با ۱۰ دانشگاه است.

وی افزود: البته تقسیم این دانشجوها به ظرفیت مراکز بستگی داشته و اینطور نیست که هر مرکز ۷۵۰۰ دانشجو را پذیرش کند.

ریاضی خاطرنشان کرد: برای ایجاد زیرساخت‌ها یکی از اقدامات این است که مطلوبیت پذیرش دانشجوی بورس افزایش یابد.

معاون سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این خصوص عنوان کرد: واضح است که ظرفیت اعظای ۷۵ هزار بورس را نداریم. نهایت این تعداد فعلا ۲۵۰۰ است که در انتهای برنامه به ۱۰ هزار می‌رسد.

ریاضی با اشاره به اهمیت دانشجویان آزاد در این امر، گفت: وظیفه مراکز در این بخش محوری است تا از طریق آموزش مجازی یا با کوتاه کردن مدت آموزش، دوره‌ها حتی‌الامکان کوتاه شوند.

وی اظهار کرد: مهمترین معضل زبان ما، عمومی نبودن آن است و اینکه مطلوبیت خاصی ندارد. مزیتی نیست که جذب آن راحت باشد. در عین حال زبان راحتی برای آموزش نیز نیست.

ریاضی ادامه داد: آنچه در سازمان بر آن تاکید داریم این است که مجوز مراکز براساس رشد کیفی ارتقا یا تمدید شود.

معاون سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: مسئله دیگر شاخص توافق شده‌ است که بعد از پذیرش و جا افتادن، آزمون استاندارد زبان فارسی معیار ارزیابی خواهد بود تا بدانیم کدام مرکز خروجی بهتری داشته‌است.

انتهای پیام

همچنین ببینید

ایجاد بیش از ۱۵۰۰ شغل مستقیم/ زیان‎ده نیستیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: در دانشگاه آزاد استان بیش از ۱۵۰۰ شغل به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *