معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > آغاز ساخت تلسکوپ رصدخانه ملی در سال جاری/تلاش برای رسیدن به 200 شب رصدی

آغاز ساخت تلسکوپ رصدخانه ملی در سال جاری/تلاش برای رسیدن به 200 شب رصدی

مجری طرح رصدخانه ملی از پایان طراحی تفصیلی این طرح خبر داد و گفت: این طرح به زودی وارد فاز ساخت خواهد شد.

به گزارش ایسنا دکتر حبیب قرارخسروشاهی امروز در نشست ارائه گزارش پیشرفت رصدخانه ملی با اشاره به مراحل اجرای این طرح کلان رصدخانه ملی خاطرنشان کرد: طرح رصدخانه ملی تنها طرح ملی است که تمام زیرساخت‌های حقوقی خود را پشت سرگذاشته است.

وی ادامه داد:‌ در سال ۹۱ طراحی مفهومی این طرح مورد بازبینی قرار گرفت و تا سال ۹۶ طراحی تفصیلی آن پایان یافت.

مجری طرح رصدخانه ملی، این طرح را شامل بخش‌های مختلف دانست و یادآور شد: تلسکوپ یکی از بخش‌های این طرح ملی است که با قطر ۳٫۴ متری طراحی و ساخته شده است؛ چرا که برای بهره‌برداری از یک سایت مدرن نیاز به تلسکوپ مدرن داریم، در غیر این صورت امکان تفکیک کاهش می‌یابد.

خسروشاهی با تاکید بر این که مبنای اولیه ساخت یک تلسکوب بخش اپتیکی است، اظهار کرد: علاوه بر آن آینه اصلی این تلسکوپ طراحی و به کشور وارد شده است و آینه ثانویه بعد از دو سال مطالعات در حال ساخت است.

به گفته وی، بخش آینه این تلسکوپ در یکی از شرکت‌های کشور آمریکا ساخته شده است.

این محقق حوزه نجوم با تاکید بر اینکه این آینه محدودیت از نظر طول موج ندارد، توضیح داد: آینه اصلی این تلسکوپ به گونه‌ای طراحی شده است که از طول موجی فرابنفش یعنی از جایی که جو به ما اجازه رصد می‌دهد تا ناحیه فروسرخ را پوشش می‌دهد.

خسروشاهی ارتفاع این تلسکوپ را ۱۱ متر ذکر کرد که بر  روی دو محور نصب خواهد شد و گفت: درطی ۱۸ ماه علاوه بر طراحی، ساخت تلسکوپ را نیز ه پایان رسانده‌ایم.

وی تولید نرم‌افزارهای مربوط به کنترل تلسکوپ را از دیگر اقدامات انجام شده نام برد و گفت: دقت سطح آینه دو نانومتر است؛ ضمن اینکه برای نصب این آینه بر روی تلسکوپ به منظور حذف دقت آن باید به دانش‌های آن مسلط باشیم.

خسروشاهی محفظه تلسکوپ را از دیگر بخش‌های رصدخانه ملی نام برد و افزود: این محفظه ۱۶ متر قطر و ۲۰ متر ارتفاع دارد و قرار است آینه در ارتفاع ۱۳ متری آن قرار گیرد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از ارائه اطلاعاتی در مورد دید آسمان و وضعیت رصدی از طریق این پژوهشگاه خبر داد و گفت: بخش آشکارسازها نیز از دیگر بخش‌های این رصدخانه است که در ایران ساخته می‌شود ولی طیف‌سنج‌های تک جسمی و چند جسمی در داخل کشور ساخته می‌شوند.

خسروشاهی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص اجرای طرح ملی رصدخانه ملی در مدت ۱۸ ماه گذشته، اظهار کرد:‌ علاوه بر آموزش متخصصان در این حوزه، با همکاری رصدخانه آیزاک نیوتن برای بیست نفر از دانشجویان پسادکترا و دانشجویان دکترا دوره‌های آموزشی برگزار شده، ضمن آنکه پنج نفر در زمینه اپراتور مورد آموزش قرار گرفتند.

وی به‌روزرسانی ابزارهای رصدی به ارزش ۳ میلیون یورو را از دیگر اقدامات برشمرد و ادامه داد: سفارش آینه ثانویه و نظارت بر ساخت، شناسایی نقاط بحرانی و اظهار ساختار طرح و نزدیک کردن آن به نظام استاندارد مورد نظر داوران و مشاوران بین‌المللی از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه است.

خسروشاهی به وضعیت توسعه علم نجوم در کشور اشاره کرد و گفت:‌ بر اساس آمارهای اعلام شده از هر چهار میلیون منجم  عضو اتحادیه بین‌المللی نجوم یک نفر ایرانی است، ضمن آنکه از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ ایران بیشترین منجمان را به اتحادیه بین‌المللی نجوم معرفی کرده است.

مجری طرح رصدخانه ملی تاکید کرد:‌ بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ماموریت خود را پایان این طرح در سه سال آینده تعریف کرده‌ایم؛ از این رو پیشنهاد می‌شود محققان این حوزه دانش خود را توسعه دهند؛ چرا که در صورت راه‌اندازی این رصدخانه برای انجام ۲۰۰ شب رصدی نیازمند منجمان ورزیده هستیم.

به گفته وی، در میان کشورهای همسایه کشورهایی چون ترکیه و هند وارد این حوزه شده‌اند.

انتهای پیام

همچنین ببینید

برگزاری کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام"

کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام" ، ۳۰ آذر ماه امسال در دانشگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *