معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > اجرای طرح ایراپن برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

اجرای طرح ایراپن برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

نایب رییس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به اجرای آزمایشی طرح ایراپن در برخی استان‌های کشور، گفت: ارزیابی دقیق اجرای این برنامه در شهرستان‌های منتخب، چالش‌ها و نقاط تمرکز برنامه را مشخص می‌کند و در نظر داریم تا این برنامه در کشور اجرایی شود.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از وبدا، محمد باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار کرد: اسناد زیادی طی زمانی که از آغاز به کار کمیته ملی می‌گذرد با مشارکت تمامی کارگروه‌ها تدوین شده و لازم است این اسناد، چارچوب‌ها و بخشنامه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عملیاتی شود.

وی گفت: از زمانی که این اسناد به دانشگاه‌ها ابلاغ شده اقداماتی توسط مسئولان دانشگاه‌ها صورت گرفته که برخی از این اقدامات می‌تواند در سایر دانشگاه‌ها نیز مورد بهره برداری قرار گیرد، بنابراین لازم است تجربیات موفق دانشگاه‌ها گردآوری شده و با سایر دانشگاه‌ها به اشتراک گذاشته شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بیان کرد: طرح ایراپن در جهت اهداف بلندمدت سازمان ملل متحد برای کاهش عوامل خطر در ایران مدتی است که طراحی شده و در چند شهرستان کشور به صورت آزمایشی در حال اجرا است.

وی افزود: برنامه ایراپن عوامل خطر در زمینه پیشگیری از چهار بیماری دیابت، سرطان، آسم و بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های قلبی و عروقی را در جمعیت ۳۰ تا ۷۰ سال کشور مدنظر قرار می‌دهد.

لاریجانی با تاکید بر اجرای این طرح در برخی استان ها، تصریح کرد: ضروری است ارزیابی دقیقی از اجرای این طرح در شهر‌های پایلوت صورت گیرد و با رفع چالش ها، شرایط اجرای آن در کل کشور فراهم آید.

نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر از تجربه پایلوت طرح ایراپن در برخی استان‌های کشور نظیر زنجان، فارس، مازندران، البرز خبر داد و افزود: باید از این تجارب در گسترش طرح ایراپن در کل کشور استفاده کنیم. 

وی اظهار کرد: در گسترش طرح ایراپن لازم است تمامی حوزه‌های وزارت بهداشت همکاری نمایند و با تقویت نظام ارجاع زمینه‌های هدایت افراد خطرسنجی شده به مبادی مناسب در سطوح بالاتر ارائه خدمات فراهم آید.

لاریجانی گفت: با توجه به تجربیات پایلوت طرح ایراپن، در کمیته ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر تصویب شد که این طرح در یک منطقه تعریف شده از هریک از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اجرایی شود.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر بیان کرد: اجرایی شدن این طرح توسط کمیته‌های دانشگاهی بیماری‌های غیرواگیر پیگیری خواهد شد و لازم است همه ذینفعان داخلی و برون بخشی در اجرای این برنامه مشارکت داشته باشند.

وی یادآور شد: اجرای این طرح طی گزارش‌های رسیده از دانشگاه‌ها در کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر پیگیری خواهد شد.

انتهای پیام/ 

پیشگیری از چهار بیماری غیرواگیر در سنین ۳۰ تا ۷۰ سال

همچنین ببینید

برگزاری کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام"

کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام" ، ۳۰ آذر ماه امسال در دانشگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *