معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > اولین «مزرعه جامع پرورش حیوانات آزمایشگاهی» افتتاح می‌شود

اولین «مزرعه جامع پرورش حیوانات آزمایشگاهی» افتتاح می‌شود

دبیر ستاد توسعه‎‎ علوم و فناوری‌‏های سلول‌های بنیادی گفت: طی هفته آینده مرکز جامع فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استان فارس و همچنین اولین مزرعه جامع پرورش حیوانات آزمایشگاهی در کرمان مورد بهره‎‎برداری قرار خواهند گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر  امیرعلی حمیدیه در نشست هم‎‎اندیشی توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استان یزد که با حضور پروفسور عباس افلاطونیان رییس مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروی یزد، پروفسور “هنری مور” رییس بخش سلو‎‎ل‌های بنیادی دانشگاه شفیلد انگلستان، دکتر مهدی باصولی رییس سازمان جهاد دانشگاهی یزد و دبیر کارگروه سلول‎‎های بنیادی استان و جمعی از محققان و نخبگان حوزه فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استان برگزار شد، از تشکیل شورای توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی در ۲۰ استان کشور تاکنون خبر داد.

وی اظهار کرد: ستاد توسعه‎‎ علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی خوشبختانه در دو سال اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است.

حمیدیه در این باره به افزایش بازدید از وب‌سایت این ستاد از یک هزار بازدید در ماه به ۵۰ هزار بازدید اشاره و آن را نشان از استقبال و شور و اشتیاق جوانان کشورمان به این حوزه ذکر کرد.

وی اشارات مقام معظم رهبری در سخنرانی‎‎های معظم له در باب اهمیت پیشرفت علوم هسته‌‏ای، نانو و سلول‎‎های بنیادی را بیانگر اهمیت این حوزه‌‏‏های علمی در کشور خواند و گفت: قطعاً علوم مرتبط با سلول‎‎های بنیادی از جایگاه مهمی در بین علوم آینده کشور برخوردار است.

دبیر ستاد توسعه‎‎ علوم و فناوری‌‏های سلول‌های بنیادی با قدردانی از تلاش‎‎های پروفسور افلاطونیان در ارائه خدمت بالینی جدید در حوزه ناباروی کشور از ۳۰ سال پیش، عنوان دانش‎‎بنیان را به معنای ارائه یک خدمت جدید بالینی ذکر کرد و گفت: اقتصاد دانش‎‎بنیان نیز بر اساس ارائه چنین خدماتی در کشور تعریف شده و فناوری‌های سلول‏‏‌های بنیادی می‏‏‌تواند چنین نقشی را برای کشور ایفا کند.

وی در همین رابطه از خدمات جهاد دانشگاهی در استان یزد نیز قدردانی و تاکید کرد: حرکت در حوزه سلول‎‎های بنیادی کشور نیازمند کاری جهادی است.

حمیدیه در ادامه به پیشرفت‎‎های حوزه سلول‏‏‌های بنیادی در استان‌های مختلف کشور اشاره کرد و گفت: در حالی که تا چند سال پیش خبری از فعالیت‎‎های سلول‎‎های بنیادی در استان آذربایجان شرقی نبود، ولی از سه ماه پیش با راه‎‎اندازی مرکز جامع فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در این استان و فعالیت‎‎های خوبی که در این زمینه صورت گرفته، برخی از دانشگاه‎‎های فعال کشور در این حوزه به دلیل شتاب فعالیت‎‎های سلول‌های بنیادی در این استان، احساس کردند که باید سرعت خود را افزایش دهند.

وی ضمن اشاره به فعالیت‏‏های خوبی که در مراکز جامع دیگر کشور در دانشگاه‎‎های علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی تهران در حال انجام است و برنامه سنگینی که در استان خوزستان در این حوزه در حال شکل‎‎گیری است، اعلام کرد: اوایل هفته آینده مرکز جامع فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استان فارس نیز در چهار طبقه در برج پژوهشی محمد رسول‎‎الله (ص) در مجاورت بیمارستان نمازی افتتاح خواهد شد.

حمیدیه گفت: همچنین اواخر هفته آینده اولین مزرعه جامع پرورش حیوانات آزمایشگاهی در کرمان مورد بهره‎‎برداری قرار خواهد گرفت و این اقدامات جدای از فعالیت‎‎ پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی سلول‎‎های بنیادی کشور در این حوزه است.

وی یکی از مباحث جدی و مهم در حوزه فناوری‎‎های جدید را موضوع تجاری‎‎سازی عنوان و تصریح کرد: متاسفانه کشور در سال‎‎های گذشته در این مقوله عقب مانده است و باید علاوه بر توسعه و تولید علوم و فناوری‎‎های نافع در کشور، موضوع تجاری‎‎سازی نیز مورد توجه جدی‎‎تری قرار گیرد.

حمیدیه با اشاره به این که بازار فروش فناوری‌‏‏های سلول‎‎های بنیادی با شتاب فزاینده‎‎ای تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۵۳۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: مطالبات پزشکی با سرعت قابل توجهی در حال تغییر است به نحوی که دانشمندان دنیا امروزه به دنبال تعویض اجزای بدن انسان‌ها هستند.

وی در این مورد گفت: ژاپنی‎‎ها برای سال ۲۰۳۰ پیش‎‎بینی کرده‌اند که ۳۰ درصد تولید درآمد ناخالص خود را از علم پزشکی بازساختی تامین کنند، به عبارتی به این نتیجه رسیده‎‎اند که دیگر ساخت خودرو به عنوان یک تکنولوژی های‎‎تک برایشان درآمدزایی نخواهد داشت.

دبیر ستاد توسعه‎‎ علوم و فناوری‌‏های سلول‌های بنیادی افزود: اگر جمهوری اسلامی ایران نیز بخواهد در این حوزه از دنیا عقب نماند، باید با این تغییرات همسو شود و بتواند به این مطالبات که روز به روز در حال تغییر است، پاسخگو باشد.

وی به سرعت پیشرفت علوم در دنیا نیز اشاره و تاکید کرد: مقاومت و ایستایی بر کارهای سنتی واقعاً جلوی پیشرفت مملکت را خواهد گرفت.

وی پیشرفت در این حوزه را به واقع نیازمند نوعی کار سخت و پرشتاب دانست و گفت: باید بیماری‌هایی مانند سرطان در کشور درمان‎‎پذیر شود و این مهم نیازمند همگرایی تمام حوزه‎‎های کشور اعم از پزشکی، علوم پایه و مهندسی برای تلاش در پیشرفت کشور است.

حمیدیه با تاکید بر انجام فعالیت‏‏های حوزه سلول‎‎های بنیادی یزد بر اساس ظرفیت‌های موجود در استان، خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه یزد را با فعالیت‏‏های ناباروی آن می‎‎شناسند و شاید یکی از مطالبات آینده در این حوزه این باشد که نخبگان یزدی بتوانند بافت رحم یا دیگر قطعات یدکی انسان در این حوزه را بسازند.

حمیدیه با تاکید بر راه‌‏‏اندازی مرکز جامع سلول‎‎های بنیادی و پزشکی بازساختی استان یزد، این مهم را از برنامه‎‎های دو سال پیش شورای علوم و فناوری‎‎های سلول‎‎های بنیادی یزد ذکر کرد که متاسفانه تاکنون تحقق نیافته است.

وی گفت: علاوه بر استانداری که باید در این رابطه کمک بزرگوارانه داشته باشد، دانشگاه علوم پزشکی یزد هم باید نقش اصلی خود را در این رابطه ایفا کند و همانند یک پدر از تمامی ظرفیت‎‎های استان شامل جهاد دانشگاهی و سایر دانشگاه‎‎های استان استفاده کند.

دبیر ستاد توسعه‎‎ علوم و فناوری‌‏های سلول‌های بنیادی در پایان ابراز امیدواری کرد که در این رابطه شاهد ایجاد شبکه‎‎سازی اعم از شبکه‎‎های دانش‎‎آموزی و شبکه‌‏‏های دانشجویی و غیره در استان برای پیشرفت بیش از پیش فناوری‏‏‌های سلول‌‏‏های بنیادی باشیم.

پروفسور عباس افلاطونیان، رییس مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروی یزد نیز در این نشست تلاش‎‎های صورت گرفته در این حوزه را خوب، ولی زمانی موثر خواند که عملی و به ارائه خدمات در این حوزه تبدیل شود.

وی ابراز امیدواری کرد که با فعالیت‎‎های این کارگروه از امکانات موجود در استان استفاده و از موازی‎‎کاری‎‎های این حوزه در استان جلوگیری شود.

افلاطونیان داشتن هدف را در این حوزه مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: حتی اگر به اهداف مورد نظر نیز نرسیم، ولی حداقل حرکت کردن به سوی این اهداف نیز بسیار حائز اهمیت است.   

مهدی باصولی، رییس جهاد دانشگاهی استان یزد هم با اشاره به تشکیل کارگروه سلول‎‎های بنیادی استان در سال ۱۳۹۴ به دبیری سازمان جهاد دانشگاهی استان، گفت: این کارگروه در راستای فعالیت‎‎های جهاد دانشگاهی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی و سایر مجموعه‎‎های علمی استان در جهت توسعه علوم مربوط به سلول‎‎های بنیادی، در این مدت سلسله نشست‎‎هایی را به منظور اجماع امکانات و ظرفیت‎‎های یکدیگر و پرهیز از موازی‎‎کاری در این حوزه برگزار کرده است که این نشست نیز در همین راستاست.

سید حسین میرحسینی، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی یزد نیز با تاکید بر هم‎‎گرایی تمام مجموعه استان برای حرکت به سوی اهداف تعیین شده در این حوزه، گفت: خوشبختانه در این مدت دستاوردهای خوبی در استان حاصل شده است.

به گفته وی، به تبع شورای اصلی در کارگروه استان نیز کمیته‌هایی به مسؤولیت دانشگاه‎‎های استان شکل گرفته که در این زمینه کمیته مهندسی بافت به محوریت دانشگاه یزد، کمیته سلول‎‎های بنیادی به محوریت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی، کمیته بیولوژی و نانو بیولوژی به محوریت دانشگاه ازاد اسلامی یزد و کمیته بیومواد به محوریت جهاد دانشگاهی استان فعالیت می‌‏‏کند.

میرحسینی یکی از موضوعات مطرح شده در کارگروه سلول‎‎های بنیادی استان را تمرکز روی چند هدف مشخص بر اساس برخی برندهای موجود در یزد همانند موضوع ناباروی و دیابت و غیره ذکر و اعلام کرد: در نشست بعدی این کارگروه اهداف مذکور مورد تصمیم‎گیری قرار خواهد گرفت.

وی ابراز امیدواری کرد که این حرکت منجر به تشکیل شرکت‌‏‏های دانش‎‎بنیان در استان برای تبدیل دانش به ارائه خدمات در این زمینه شود.

میرحسینی با اشاره به تلاش جهاد دانشگاهی برای راه‎‎اندازی پژوهشکده فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در استان، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی با توجه فعالیت‏‏های موثری که در زمینه سرامیک دارد، موضوع ایجاد داربست‎‎ها و زخم‎‎پوش‎‎های سرامیکی را دنبال می‎‎کند.

به گزارش ایسنا، در پایان این نشست هر یک از حاضران به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و در زمینه رفع موانع توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در استان، بحث و تبادل نظر کردند.

انتهای پیام

همچنین ببینید

از خطر شیوع آنفلوانزای مرغی در کشور تا چاقی شکی نیمی از مردان ایرانی

حوزه سلامت در هفته قبل با رویداد‌های مواجه بود که در این بسته خبری به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *