معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > تامین 30 درصد هزینه‌های دانشگاه تهران با کمک خیرین

تامین 30 درصد هزینه‌های دانشگاه تهران با کمک خیرین

رئیس بنیاد حامیان دانشگاه تهران از تامین ۳۰ درصد هزینه‌های این دانشگاه با کمک خیرین خبر داد و گفت: خوشبختانه سهم خیرین در حوزه آموزش عالی روزبه‌روز پررنگ‌تر شده و در حال افزایش است، به طوری که در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد هزینه‌های دانشگاه تهران با کمک خیرین تامین می‌شود.

دانشگاه تهران

دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: حوزه علم و فناوری هم قدرت‌آفرین و هم ثروت‌آفرین است؛ لذا هر چه ما بتوانیم از این حوزه حمایت کنیم عملاً رفاه اجتماعی افزایش پیدا می‌کند. با توجه به اینکه محل این حوزه دانشگاه‌های کشور است، بنابراین دانشگاه‌ها متاع مردمی محسوب می‌شوند که مردم باید در تامین هزینه‌های آن‌ سهیم باشند.

وی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از دانشگاه‌های برتر دنیا توسط خیرین و مردم اداره می‌شوند، گفت: بهترین دانشگاه‌های کشورها توسط مردم اداره می‌شوند و سهم دولت‌ها در اداره این دانشگاه‌ها حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد است، به عنوان مثال دانشگاهی همانند هاروارد بیش از ۳۰ میلیارد دلار موقوفات دارد.

رئیس بنیاد حامیان دانشگاه تهران سابقه وقف و امور خیریه در کشور را تاریخی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در جامعه ما وقف یک امر بدیهی است به طوری که مدارس بزرگی در کشور وجود داشت که توسط مردم اداره می‌شدند بنابراین این امر باید در حوزه آموزش عالی و دانشگاه‌ها نیز نهادینه شود و نقش خیرین در این عرصه پررنگ‌تر باشد.

ساداتی‌نژاد در ادامه تاکید کرد: خوشبختانه در حال حاضر خیرین به حوزه آموزش عالی کشور وارد شده و به توسعه حوزه علم و فناوری کمک قابل توجهی می‌کنند و در این زمینه دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی کشور با سابقه ۸۰ ساله از جمله دانشگاه‌هایی است که خیرین نقش پررنگ‌تری در نگهداری آن ایفا می‌کنند. به طوری که بنیادی با عنوان بنیاد خیرین دانشگاه تهران از سال ۹۱ کار خود را آغاز کرد و اولین جشنواره تقدیر از خیرین و واقفین در این دانشگاه برگزار شد و بدین وسیله این دانشگاه از خیرین تقدیر به عمل آورد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر  30 درصد از هزینه‌های دانشگاه‌ تهران با کمک خیرین تامین می‌شود، خاطرنشان کرد: بنیاد حامیان دانشگاه تهران حدود ۱۷۰۰ دانشجوی این دانشگاه را به منظور حمایت از دانشجویان استعدادهای برتر بورسیه کرده و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سال جاری دانشجویان محروم نیز تحت پوشش این بنیاد قرار می‌گیرند.

رئیس بنیاد حامیان دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه ساختمان‌های فرسوده دانشگاه تهران با کمک خیرین نوسازی و مقاوم‌سازی می‌شوند، گفت: علاوه بر مقاوم‌سازی ساختمان‌های فرسوده دانشگاه تهران، خیرین می‌توانند بر حسب علاقه خود در حوزه‌های مختلف دانشجویی، فرهنگی، تجهیزات آزمایشگاهی، امکانات آموزشی و حتی ساخت خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه فعال باشند. ضمن اینکه صندوقی با عنوان صندوق اندوخته همیاری دانشگاه تهران از سال گذشته در این دانشگاه راه‌اندازی شده که تمامی علاقه‌مندان می‌توانند به هر اندازه که تمایل داشته باشند در ذخیره این صندوق سهیم باشند.

انتهای پیام

همچنین ببینید

برگزاری کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام"

کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام" ، ۳۰ آذر ماه امسال در دانشگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *