معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > تصویر 3.3 گیگاپیکسلی از 3 پدیده کهکشانی

تصویر 3.3 گیگاپیکسلی از 3 پدیده کهکشانی

"رصدخانه جنوبی اروپا"(ESO) تصویری زیبا با کیفیت ۳٫۳ گیگاپیکسل از سه پدیده کهکشانی منتشر کرد.

سحابی

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، این تصویر که سحابی‌های “عقاب”(Eagle) در وسط ، “اومگا”(Omega) در سمت چپ و “شارپلس ۵۴-۲″(Sharpless 2-54) را در سمت راست نشان می‌دهد، از چندین عکس کوچک‌تر با کیفیت ۲۵۴ مگاپیکسل تشکیل شده که در رصدخانه “پارانال”(Paranal) واقع در شیلی گرفته شده‌اند.

این سه پدیده کهکشانی در فاصله ۷۰۰۰ سال نوری از زمین و در مسیر صورت‌های فلکی “مار”( Serpens ) و “قوس” (Sagittarius ) قرار دارند.

این سحابی‌ها همگی از ابرهای وسیع گاز و گرد و غبار تشکیل شده‌اند و رنگ‌های ایجاد شده در آنها به سبب واکنش گازهای موجود در آنها با هم و واکنش با ذرات غبار موجود در فضای پیرامون آنهاست.

سحابی عقاب یک خوشه ستاره‌ای باز جوان در صورت فلکی مار است که توسط “ژان فیلیپ دو شوزو” (Jean-Philippe de Cheseaux) در سال  1745 کشف گردید.نام آن از شکل عقاب مانند این سحابی گرفته شده است.

سحابی اومگا، که با اسم‌های شناخته شدهٔ دیگرش سحابی قو یا سحابی نعل اسبی نیز از آن یاد می‌شود در صورت فلکی کمان قرار دارد و دهانهٔ آن حدود ۱۵ سال نوری قطر دارد.

 قطر مادهٔ میان ستارها که خود سحابی اومگا نیز بخشی از آن است ٬ ۴۰ سال نوری است. جرم کل سحابی اومگا ۸۰۰ برابر جرم خورشید است.

انتهای پیام

همچنین ببینید

ثبت نام بیش از ۱۴۹ داوطلب در کنکور سراسر کارشناسی ارشد ۹۷

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: تا ساعت ۹ صبح امروز، ۱۴۹ هزار و ۷۰۰ داوطلب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *