معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > حضور دانشجویان علوم پزشکی در کلاس مجازی

حضور دانشجویان علوم پزشکی در کلاس مجازی

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: آموزش مجازی برای تحقق عدالت و بهبود کیفیت آموزش در تمام مقاطع علوم پزشکی به کار گرفته می‌شود.

حضور دانشجویان علوم پزشکی در کلاس مجازیمحمدباقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛  اظهار کرد: با اشاره به ابلاغ مصوبه شصت و ششمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی در خصوص آیین نامه آموزش ترکیبی در مقاطع مختلف تحصیلی رشته‌های علوم پزشکی به دانشگاه‌ها این موضوع از چند ماه گذشته برای مقطع دکترای عمومی در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی آغاز شد.

وی گفت: اکنون  این امکان فراهم شده تا آموزش در تمام مقاطع تحصیلی به صورت ترکیبی از روش مجازی و آموزش چهره به چهره ارائه شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم بکارگیری فضای مجازی برای ارتقای کیفی و کمی آموزش بیان کرد: امروزه نظام آموزشی در تمام کشور‌های دنیا تنها محدود به آموزش‌های چهره به چهره نیست و بخش عمده‌ای از آموزش محتوای نظری به صورت مجازی ارائه می‌شود.

لاریجانی با اشاره به تجارب موفق کشور‌های دنیا در گسترش آموزش مجازی در علوم پزشکی تصریح کرد: دانشگاه‌ها و موسساتی در دنیا هستند که سالانه به حدود ۴۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی آموزش آنلاین ارائه می‌دهند.

وی به همسوسازی آموزش علوم پزشکی با استاندارد‌های جهانی در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره و اظهار کرد: مجازی سازی آموزش علوم پزشکی از محور‌های این برنامه است و از مهمترین اقداماتی که در راستای اجرای این برنامه انجام شد راه اندازی دانشگاه علوم پزشکی مجازی است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: دانشگاه علوم پزشکی مجازی بستری را فراهم کرده تا با همکاری دانشکده‌های مجازی در تمامی دانشگاه‌ها بتوانیم برخی از آموزش‌ها را در رشته و مقاطع مختلف به صورت مجازی ارائه نماییم.

لاریجانی با اشاره به زیرساخت‌های ایجاد شده در دانشگاه علوم پزشکی مجازی گفت: با ارائه مجازی برنامه‌های آموزشی دانشجویان علوم پزشکی در اقصی نقاط کشور می‌توانند از آموزش‌هایی با کیفیت یکسان برخوردار شوند که این امر بستر ارتقای عدالت آموزشی در کشور را فراهم می‌کند.

وی تاکید کرد: باتوجه به شرایط خاص آموزش‌های علوم پزشکی قاعدتا نمی‌توان تمامی دروس را به صورت مجازی ارائه کرد، ولی سعی داریم تا با مجازی سازی کوریکولوم‌های آموزشی ممکن از مزایای سیستم آموزش مجازی در کشور بهره برداری کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: لازم است تا آموزش‌های علوم پزشکی به صورت ترکیبی از روش چهره به چهره و مجازی برگزار گردد.

لاریجانی گفت: به همین منظور آیین نامه آموزش ترکیبی در دوره‌های دکترای عمومی شامل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در وزارت بهداشت تدوین و چندی قبل در شصت و سومین جلسه شورای عالی برنامه ریزی تصویب شد.

وی اظهار کرد: بر مبنای این آیین نامه حداکثر ۶۰ درصد از آموزش‌های نظری و یا آن دسته از آموزش‌هایی که ماهیت کارگاهی یا کارآموزی در عرصه را ندارند می‌تواند به شکل الکترونیکی برگزار شود، همچنین چهار هفدهم ساعات هر درس نظری می‌تواند با نظر شورای آموزش دانشکده ذیربط به صورت الکترونیکی برگزار شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بر لزوم اجرای این آیین نامه برای تمامی رشته‌های علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: در شصت و ششمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی مصوب شد تا این آیین نامه برای سایر مقاطع علوم پزشکی از جمله کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی نیز اجرایی شود.

وی با بیان اینکه این مصوبه برای اجرا به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده، تصریح کرد : بدون شک اجرای این آیین نامه تاثیر بسزایی در ارائه آموزش‌های با کیفیت بهتر، همچنین دسترسی تمامی دانشجویان علوم پزشکی کشور به این آموزش‌ها خواهد داشت.

لاریجانی یادآور شد: کلیه دروس نظری در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز از امکانات و بستر ایجاد شده در دانشگاه علوم پزشکی مجازی برای ارائه این دروس نیز استفاده نموده و به این ترتیب امکان شرکت همه دانشجویان علوم پزشکی را در کلاس مجازی بهترین اساتید کشور فراهم نماید.

 

انتهای پیام/  

مجازی سازی آموزش علوم پزشکی

همچنین ببینید

برگزاری کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام"

کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام" ، ۳۰ آذر ماه امسال در دانشگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *