معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > خدمات بهداشتی رایگان برای گروه سنی کودکان و نوجوانان

خدمات بهداشتی رایگان برای گروه سنی کودکان و نوجوانان

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس از ارائه خدمات بهداشتی رایگان برای گروه سنی ۵ تا ۱۷ ساله در سراسر کشور خبر داد.

خدمات رایگان برای گروه سنی کودکان و نوجوانانبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمداسماعیل مطلق  مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس گفت: تمامی کودکان و نوجوانان در سنین ۵ و ۶،  9، ۱۲ و ۱۵ سالگی (دانش آموزان در پایه های تحصیلی پیش دبستانی یا بدو ورود، ۴، ۷ و ۱۰) مراقبت می شوند.
وی افزود: این مراقبت ها شامل بررسی سلامت بینایی، شنوایی، پوست و مو ( گال، شپش و کچلی)، روان، روند بلوغ، بررسی ابتلا به بیماری های سل، آسم، فشارخون، قلبی و عروقی، اختلال خونی و هپاتیت، تیروئید، مشکلات اداراری تناسلی، اختلالات اسکلتی و عضلانی و قامت، بررسی وضعیت واکسیناسیون، دهان و دندان، تغذیه، پایش رشد (اندازه گیری وزن و قد) می شود.
وی بیان داشت: کودکان و نوجوانان ۵ تا ۱۷ سال اتباع خارجی مجاز نیز مشمول خدمات فوق هستند. دانش آموزان نیازمند نیز برای مشاوره به مراکز مشاوره بلوغ ارجاع داده می شوند.
مطلق گفت: به دانش آموزان، والدین و اولیای مدرسه، در ابعاد مختلف سلامت از جمله پیشگیری از سوانح و حوادث، تحرک فیزیکی و فعالیت بدنی آموزش داده می شود. در تمامی مدارس، پایگاه های تغذیه سالم اعم ازاینکه محل توزیع مواد خوراکی یا محلی برای تهیه و پخت غذا باشند، نظارت و کنترل می شود.
وی افزود: غربالگری شپش در دانش آموزان دوره ابتدایی فاقد مربی بهداشت، بصورت دوره ای و توسط مراقبین سلامت انجام می شود. مکمل یاری ویتامین دی، آهن و شیر مدرسه در تمامی مدارس انجام می پذیرد.
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت بیان داشت: در مدارس مروج سلامت بر اساس اجزای ۸ گانه مدارس مروج سلامت شامل: برنامه جامع آموزش سلامت، ارائه خدمات بالینی، سلامت محیط، بهبود تغذیه، تحرک فیزیکی و فعالیت بدنی، ارتقای سلامت کارکنان، خدمات سلامت روان و مشاوره، مشارکت والدین و جامعه در برنامه های ارتقای سلامت در مدارس و شبکه داوطلبان سلامت دانش آموزان، خدمات ارائه می گردد. این مدارس بر حسب کیفیت خدمات ارائه شده، به مدارس مروج سلامت بی ستاره، ۱ تا ۵ ستاره تقسیم می شود.
انتهای پیام/

  • کارشناسی ارشد مدیریت مراکز مراقبین کودکان علمی کاربردی

همچنین ببینید

برگزاری کلاس‌های نوروزی آنلاین همراه با استاد به کمک استارت آپ‌ها

یکی از استارت آپ‌ها موفق به ایجاد سامانه‌ای در حوزه تدریس آنلاین شده است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *