معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > شرط احیای شرکت‌های دانش‌بنیان ورشکسته / عدم حمایت از خرید خارجی

شرط احیای شرکت‌های دانش‌بنیان ورشکسته / عدم حمایت از خرید خارجی

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه عدم توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان به معنای ورشکستگی شرکت‌های ایرانی است،‌ گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان ورشکسته مشروط بر آنکه محصولاتشان دارای بازار و اقتصادی باشد، مورد حمایت صندوق قرار خواهند گرفت.

دکتر بهزاد سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا، با اشاره به ۱۰ پیشنهاد مقام معظم رهبری در پیام نوروزی ایشان در راستای ماموریت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی، افزود: اولین پیشنهاد ایشان «شناسایی و تمرکز بر فعالیت‌ها و زنجیره‌های مزیت‌دار اقتصادی» است که صندوق نوآوری و شکوفایی برای طرح‌های مصوب دو خط قرمز «اقتصادی» و «دانش بنیان بودن» را در نظر گرفته است.

وی با تاکید بر این که صندوق مسؤولیت طرح‌های غیر دانش‌بنیان را بر عهده ندارد، یادآور شد: در حال حاضر بر اساس نقشه جامع علمی کشور، قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و در برنامه‌های کلان کشور، بر «دانش‌بنیان» بودن به عنوان یکی از مزیت‌های کشور تاکید شده است که در صندوق جنبه‌های مزیت‌دار اقتصادی طرح‌ها رعایت و سعی می‌شود به طور زنجیره‌ای به آنها توجه شود.

سلطانی با بیان این که در این زمینه موضوع توانمند سازی این صندوق مطرح شده است، با ذکر مثالی، در خصوص زنجیره بودن فعالیت شرکت‌ها توضیح داد: در حوزه ریز فناوری‌ها فرض کنید در کشور ۱۸ شرکت فعال در حوزه پروبیوتیک که اقتصادی، مزیت‌دار و دانش بنیان است، وجود دارد که از این تعداد ۸ شرکت دانش بنیان شدند و از صندوق تسهیلات دریافت کردند. ما از آنها دعوت می‌کنیم تا نقشه راه آنها، میزان رقابت آنها با شرکت‌های خارجی، وضعیت ریز فناوری در منطقه و در دنیا و مزیت این فناوری برای کشور را مورد بررسی قرار دهیم.

وی با تاکید بر این که ترسیم نقشه راه تکنولوژی از سوی متخصصان MBA و مدیریت تکنولوژی انجام می‌شود، اظهار کرد: برای این منظور افرادی را که در حوزه مدیریت تکنولوژی توانمند باشند با این شرکت‌ها مرتبط می‌کنیم تا با پرداخت نیمی از هزینه‌ها از سوی شرکت‌ها و نیمی دیگر از سوی صندوق، این افراد متخصص با همکاری شرکت‌ها از طریق مطالعه بازار و رقبا اقدام به تدوین نقشه راه فناوری برای آنها کنند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این که در این نقشه راه به همه سوالاتی که در مسیر توسعه فناوری مورد نظر وجود دارد از جمله آن که چه اتفاقی باید بیفتد و شرکت‌های خصوصی در آینده چه رفتاری باید داشته باشند، پاسخ داده می‌شود، اضافه کرد: در حال حاضر شرکت‌های دانش بنیان تنها رویکرد فناوری دارند و به تدوین نقشه راه توجهی ندارند و در این طرح درصدد هستیم تا برای ریز فناوری‌هایی که برای کشور مهم است، نقشه راه تدوین کنیم.

وی با تاکید بر این که این طرح هنوز اجرایی نشده است، یادآور شد: در حوزه تولید بردهای الکترونیکی چند لایه، ۲۷ شرکت دانش بنیان در کشور داریم و آنها قادر به تولید بردهای از یک تا ۴ لایه و در یک شرکت تا ۸ لایه هستند و این در حالی است که اگر نقشه الکترونیک به چین از طریق ایمیل ارسال شود، این کشور قادر است ظرف یک هفته برد مورد نظر را با قیمت مناسب ارائه دهد.

وی با تاکید بر این که این وضعیت به معنای ورشکستگی ۲۷ شرکت ایرانی است و ما برای توانمند سازی شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه اقدامی صورت نداده‌ایم، ادامه داد: در سال جاری بر اساس طرح توانمندسازی صندوق، این نوع شرکت‌ها را دعوت می‌کنیم تا برای آنها نقشه راه تدوین شود و صندوق از این نقشه حمایت خواهد کرد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، تدوین نقشه راه برای شرکت‌های دانش بنیان را به صورت پیشنهاد دانست و خاطر نشان کرد: در برخی موارد مشاهده می‌شود که تولید محصول مقرون به صرفه نیست؛ ولی در زمینه‌هایی که ۸۰ درصد از زنجیره تولید در کشور موجود است، این زنجیره کامل می‌شود تا ارزش افزوده آن برای کشور بیشتر شود.

شرط احیای شرکت‌های دانش بنیان ورشکسته

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی احیا و به حرکت درآوردن تولید داخلی را از دیگر پیشنهادات مقام معظم رهبری در پیام نوروزی ایشان ذکر کرد که در راستای ماموریت‌های این صندوق است و گفت: تولید داخلی از طریق شرکت‌های دانش بنیان پیگیری می‌شود و بر این اساس حمایت‌های ما تا ابتدای تولید نیست، بلکه بسیاری از حمایت‌های اعمال شده برای راه اندازی خط تولید محصول جدید دانش‌بنیان بوده است.

وی با تاکید بر این که اگر شرکتی دارای محصولات دانش‌بنیان باشد ولی به دلیل شرایط اقتصادی کشور از ظرفیت‌های آن استفاده نشده، وام به صورت سرمایه در گردش اعطا می‌شود، خاطر نشان کرد: از سوی دیگر تعدادی شرکت دانش بنیان داریم که به دلیل فضای اقتصادی کشور ورشکست شدند و یا به حالت نیمه تعطیل در آمده‌اند که برای این دسته از شرکت‌ها دستورالعمل ویژه‌ای تدوین شده است.

این مقام مسؤول با بیان این که بر اساس این دستورالعمل اقدام به احیای شرکت‌های دانش بنیان فعال خواهد شد، اضافه کرد: این شرکت‌ها مشروط بر آن که محصولات آنها دارای بازار و اقتصادی باشند، مورد حمایت صندوق قرار خواهند گرفت.

خودداری از خرید خارجی

وی «خودداری جدی از خرید خارجی برای جلوگیری از تضعیف قدرت تولید داخلی» را از دیگر نقاط مطرح شده در بیانات مقام معظم رهبری ذکر کرد و افزود: این فرمایشات رابطه مستقیم با برنامه‌های صندوق ندارد؛ ولی در طرح‌هایی که بررسی می‌کنیم هر شرکتی که می‌خواهد خط تولید راه‌اندازی کند، فهرست هزینه‌کرد و دستگاه‌هایی که برای تولید می‌خواهد خریداری کند از آنها دریافت می‌شود.

سلطانی اضافه کرد: صندوق از خرید دستگاه‌هایی که در خارج تولید می‌شود، حمایت نخواهد کرد و شرکت‌های فعال در این زمینه را هدایت خواهیم کرد تا از دستگاه‌های تولید داخل خریداری کنند.

وی با بیان این که این سیاست در صندوق دنبال می‌شود، اظهار کرد: ایجاد بانک اطلاعاتی از قطعات وارداتی و دسته بندی آنها و سعی در ایجاد ارتباط با شرکت‌های داخلی از جمله اقداماتی است که برای ساماندهی خرید خارجی مورد نیاز است.

ضرورت دانش‌بنیان شدن کشور

سلطانی «دانش بنیان شدن بخش‌های مهم اقتصادی» را از دیگر موضوعات مطرح از سوی مقام معظم رهبری نام برد و گفت: در ابتدای حرکت در حوزه دانش بنیان تنها یک نوع شرکت دانش‌بنیان تولیدی بود و از آنجا که شرکت‌های کوچک نمی‌توانند دانش‌بنیان شوند، شرکت‌های دانش بنیان نوپا تعریف شد که در خصوص این شرکت‌ها، معیارها و ضوابط برای دانش بنیان شدن ساده‌تر است.

وی با بیان این که ایجاد شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان از دیگر پیشنهادات این صندوق به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده است، ادامه داد: این پیشنهاد پس از بررسی در کارگروه ارزیابی و صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تصویب رسید.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر این که این نوع شرکت‌ها، شرکت‌های نوع سوم دانش‌بنیان‌ها است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن اعلام کردیم که شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان نمی‌توانند مانند سایر انواع شرکت‌های دانش بنیان از مزایای این نوع شرکت‌ها بهره مند شوند و مشمول معافیت‌های مالیاتی و گمرکی نخواهند شد.

وی با بیان این که شرکت‌های دانش بنیان نوع سوم مشمول استقرار در شعاع ۱۲۰ کیلومتری می‌شوند، اضافه کرد: این شرکت‌ها تنها می‌توانند با صندوق تعامل مالی داشته باشند، ولی از سوی دیگر این تعامل سبب شد تا بخشی از فعالیت شرکت‌های بزرگ صنعتی به سمت دانش‌بنیان شدن هدایت شود.

سلطانی با اشاره به اهمیت دانش‌بنیان شدن صنایع بزرگ کشور، توضیح داد: فناوری و نوآوری می‌تواند به دو روش «ایجاد شرکت» و «تولید و فروش محصولات فناورانه و تزریق کردن فناوری‌های نو و برتر در صنایع با فناوری پایین» در اقتصاد تاثیر بگذارد.

وی با اشاره به راه‌اندازی کارخانه و سرمایه گذاری‌های میلیاردی در آن در مدت ۱۰۰ سال گذشته، یادآور شد: عمده فناوری‌های استفاده شده در این کارخانه‌ها دارای سطح پایین و متوسط است و اگر بتوانیم فناوری‌های نوین را در این کارخانه‌ها تزریق کنیم تا تولید با کیفیت بهتر و حجم بیشتری صورت گیرد، هم اقتصادی خواهد بود و هم تاثیرگذاری آن بیشتر است تا یک شرکت دیگری ایجاد شود. بر اساس این نگرش لازم است بخش‌های اقتصادی مهم کشور دانش‌بنیان شوند که این طرح را از دو سال قبل آغاز کردیم.

سلطانی نگاه ویژه حمایتی به صنایع کوچک و متوسط را از دیگر موارد پیشنهاد مقام معظم رهبری ذکر و تصریح کرد: تمام فعالیت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی متمرکز بر صنایع کوچک و متوسط است؛ ولی دولت باید توجه خاص به صنایع غیر دانش بنیان کوچک و متوسط داشته باشد و راهکار مناسب در این زمینه اتصال این صنایع به صنایع بزرگ است.

انتهای پیام

همچنین ببینید

برگزاری کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام"

کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام" ، ۳۰ آذر ماه امسال در دانشگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *