معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > ضرورت توجه به تولید "ارگان‌های مصنوعی با سلول‌های بنیادی" در کشور

ضرورت توجه به تولید "ارگان‌های مصنوعی با سلول‌های بنیادی" در کشور

عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی گفت: کشت ارگانی شبیه ارگان بدن بیمار با سلول بنیادی یک موضوع ملی مهم در زمینه سلول درمانی محسوب می‌شود که در ایران بر روی آن سرمایه‌گذاری چندانی نشده، بنابراین ضروری است که در این زمینه فعالیت‌های بیشتری صورت گیرد.

166607.jpg

بهنام صادقی در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه کشت ارگان‌های مصنوعی در ایران یک موضوع ملی است که تاکنون فعالیت زیادی بر روی آن انجام نشده است، عنوان کرد: کشت ارگانی شبیه ارگان بدن بیمار با سلول بنیادی یک موضوع مهم در زمینه سلول درمانی است که در ایران بر روی آن سرمایه‌گذاری چندانی نشده است که بتوان با استفاده از سلول‌های خود بیمار، ارگان‌های مختلف بدن از جمله کلیه و کبد را برای وی تولید کنیم. این نوع درمان می‌تواند بسیار سریع‌تر از سایر روش‌های سلول‌درمانی به نتیجه برسد و وارد بازار شود؛ لذا اگر بر روی آن سرمایه‌گذاری شود، به دستاوردهای مهمی دست خواهیم یافت.

وی با بیان اینکه برای استفاده از روش سلول‌درمانی در معالجه بیماری‌های مختلف ابتدا باید در این حوزه سرمایه‌گذاری شود و سپس در راستای تولید سلول‌های بنیادی برای درمان اقدام کرد، افزود: ما در حوزه محصولات سلول درمانی جایگزین چندانی نداریم و باید در این زمینه خریداری کنیم که بسیار پرهزینه است؛ بنابراین برای ارتقای علم در حوزه سلول درمانی ابتدا باید سرمایه‌گذاری کنیم، سپس در راستای تولید آن بکوشیم. 

عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی، دانش سلول‌های بنیادی را دانشی نوپا دانست و اظهار کرد: نتایج آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه سلول‌درمانی نشان داد که معالجه سرطان و سایر بیماری‌ها از طریق سلول‌های بنیادی امکان‌پذیر است و بر اساس مطالعات ما در گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی استفاده از سلول‌های پرده جنینی و جفت برای معالجه بیمارانی که در حال حاضر درمان قطعی برای آنان وجود ندارد، بسیار مؤثر است.

صادقی گفت: با توجه به کاربرد سلول‌های مزانشیمی بر روی بیماری‌های التهابی، باید سرمایه‌گذاری بیشتری روی آن صورت گیرد. همچنین درمان بیماری سرطان به وسیله سلول‌های ایمنی مهندسی شده که به کارتیسل‌ها معروف است، انجام می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه درمان سرطان با استفاده از سلول‌های بنیادی مهندسی و ژنتیک شده در ایران امکانپذیر است، گفت: درمان سرطان با استفاده از این نوع سلول‌ها در آمریکا نیز پاسخ داده است و سلول درمانی در این کشور به روش کارتیسل جواب می‌دهد. اما تفاوت سلول‌درمانی با سایر درمان‌های رایج این است که سلول‌درمانی، دارویی زنده است و یک داروی شیمیایی نیست که پس از مدت‌ها تاثیر آن بر روی بدن مشاهده شود، زیرا در این روش سلول نیز با بدن تعامل دارد.

این متخصص ایمونولوژی و سلول درمانی خاطرنشان کرد: موفق‌ترین درمان سرطان که از طریق سلول‌های کارتیسل صورت گرفته، سرطان خون بوده است و درمان این نوع سرطان با استفاده از سلول‌های بنیادی درسایر کشورها در حال گرفتن تاییدیه است.

صادقی تصریح کرد: درحال حاضر پیوند مغز و استخوان با استفاده از سلول‌های بنیادی درجهان قطعی شده است که این پیوند به عنوان نخستین سلول‌درمانی موفق در دنیا شناخته می‌شود. اکنون استفاده از سلول‌های هیدروپلاس برای درمان سوختگی، چین و چروک و ضایعات پوستی نیز کاربرد دارد؛ همچنین استفاده از دندریتیک برای کمک به درمان پروستات دارای تاییدیه است. 

وی افزود: در حال حاضر تنها روش برای درمان بیماران مبتلا به نارسایی کبد در ایران، عمل پیوند کبد از افراد مرگ‌مغزی شده بر روی آنان است. اما با استفاده از روش سلول‌درمانی از فرد بیمار سلول‌های خودش را می‌گیرند و سپس تبدیل به سلول بنیادی کرده و در داربست کبد جای می‌دهند و پس از رشد این سلول، بافت کبد تولید می‌شود. این روش کبد پیوند زده تاکنون بر روی موش و خوک جواب داده است و ما پیش‌بینی می‌کنیم که در ۱۰ سال آینده این عمل را بر روی انسان نیز به انجام برسانیم.

عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی اظهار کرد: ایران نسبت به سایر کشورهای منطقه و برخی کشورهای اروپایی از رشد مطلوبی در عرصه سلول‌درمانی برخوردار بوده است، اما این رشد همه‌جانبه نبوده است و ما در زمینه درمان سرطان با استفاده از سلول‌های ایمنی پیشرفت چندانی نداشته‌ایم، اما قرار شده که در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم.

مرکز پیوند مغز و استخوان با استفاده از سلول‌های بنیادی در مشهد راه‌اندازی می‌شود

صادقی در خصوص آخرین برنامه‌ها برای توسعه سلول‌درمانی در مشهد، عنوان کرد: مقرر شده است که مرکز پیوند مغز و استخوان با استفاده از سلول‌های بنیادی در مشهد راه‌اندازی شود که به این منظور ما سلول‌های بنیادی لازم را برای آن فراهم خواهیم  کرد تا از این سلول‌ها برای درمان بیماران خود استفاده کنند. 

وی خاطرنشان کرد:  نمی‌توان زمان قطعی را برای درمان عمومی با استفاده از سلول‌های بنیادی اعلام کرد و باید بگذاریم علم در مسیر درست خود حرکت کند، زیرا ما در زمینه ژن درمانی این ادعا را داشتیم که باعث بی‌اعتمادی بیماران و مسؤولان شد.

این متخصص ایمونولوژی و سلول درمانی یادآورشد: تیم پزشکی بازساختی و بازترمیمی که شامل سلول درمانی ایمونوتراپی است، از آینده‌ درخشانی در ایران برخوردار است و امیدواریم که در دو حوزه درمان سرطان با استفاده از سلول‌های بنیادی و تولید ارگان‌های مصنوعی هر چه سریع‌تر به نتیجه برسند.

انتهای پیام

همچنین ببینید

برگزاری کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام"

کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام" ، ۳۰ آذر ماه امسال در دانشگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *