معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > مرگ 16 پرستار به دلیل فشار کاری زیاد/ آکادمیک بودن آموزش پرستاری به نفع نظام سلامت کشور است

مرگ 16 پرستار به دلیل فشار کاری زیاد/ آکادمیک بودن آموزش پرستاری به نفع نظام سلامت کشور است

قائم مقام سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه آکادمیک بودن آموزش پرستاری به نفع نظام سلامت کشور است،گفت: در سه سال گذشته ۳۷ هزار پرستار فارغ‌التحصیل و متأسفانه تنها ۱۶ هزار نفر جذب شده‌اند.

بیکاری ۹۳۷۱ پرستار در کشور/ آکادمیک بودن آموزش پرستاری به نفع نظام سلامت کشور استبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد شریفی‌مقدم قائم مقام سازمان نظام پرستاری در نشست خبری که امروز به مناسبت تربیت پرستار بیمارستانی در این سازمان برگزار شد،گفت: وزارت بهداشت توان جذب نیروهای شاغلش‌ را نداشته و در بسیاری از مناطق کشور پرستاران در نوبت گذراندن طرحشان‌ هستند که این مسئله باعث بروز مشکلاتی برای آنها شده است.

وی بیان کرد: از میان ۳۲۰ فارغ‌التحصیل رشته پرستاری تنها امکان جذب ۱۵ نفر از آنها وجود دارد و اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی با بهانه کمبود کادر پرستار قرار است، انجام شود.

شریفی‌مقدم با بیان اینکه برای کمبود موضعی نباید یک آیین‌نامه‌ کشوری اصلاح شود، افزود: اضافه شدن پرستار در دفترچه کنکور و اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی تعادل عرضه و تقاضا را بر هم زده و به نظر من برای رفع این مشکل باید از ظرفیت مقطع ارشد رشته پرستاری کم کنیم و میزان جذب دانشجوی کارشناسی را افزایش دهیم و یا با در اختیار قرار گذاشتن خوابگاه‌ها کمبود پرستار در سراسر کشور جبران شود.

وی با بیان اینکه طرح تربیت پرستاران بیمارستانی غیرکارشناسی‌ است ادامه داد: سال ۹۴ در شهر اصفهان آیین‌نامه‌ای مصوب شده است که در آن پرستاران در دانشکده‌ها باید تربیت شوند اما در تاریخ ۲۳ اردیبهشت‌ ماه ۹۶ وزیر بهداشت یک ابلاغیه‌ای به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی و ۱۰ منطقه آ‌مایش آموزش عالی کشور ابلاغ کرده که در آن محوریت آموزش پرستاران از دانشکده‌ها به بیمارستان منتقل شده است.

شریفی‌مقدم ادامه داد: روز شنبه که کنکور برگزار می‌شود معاون آموزشی وزیر بهداشت تلاش‌های زیادی را جهت اجرای ابلاغیه‌ اردیبهشت ماه انجام می‌دهد و نکته قابل توجه این است که این ابلا‌غیه استناد به آیین‌نامه اصفهان کرده در صورتی که این کار با آن آیین‌نامه مغایرت کامل دارد.

نیازی به افزایش ظرفیت پذیرش پرستار در کشور وجود ندارد

وی عنوان کرد: پرستار فارغ‌التحصیل به تعداد کافی وجود دارد و نیازی به افزایش ظرفیت نیست و ۱۸۵دانشکده دولتی و غیردولتی‌ پرستاری سالانه ۱۲ هزار پرستار را فارغ‌التحصیل می‌کند و در حال حاضر ۶۰ هزار فارغ‌التحصیل پرستاری در کشور داریم که اصرار وزارت بهداشت مبنی بر آموزش این نیرو به وسیله بیمارستان‌ها اقدامی غیر‌کارشناسی است که باید مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی و شورای عالی انقلاب فرهنگی را در این زمینه داشته باشد.

شریفی‌مقدم با بیان اینکه این اقدام بدون سؤال از صاحب‌نظران سازمان نظام پرستاری انجام شده است، تصریح کرد: جامعه ۳۰۰ هزار نفری پرستاری کشور در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند اما متأسفانه ما شاهد التهاب در این نیروها بوده و امروزه دست‌هایی از وزارت بهداشت فعال شده که پرستاران را به خیابان‌ها بکشاند.

وی با بیان اینکه هیچ دلیل منطقی برای اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی‌ وجود ندارد، افزود: موافقان این طرح به تعداد انگشتان دست بوده که همگی آنها دولتی و زیر نظر وزارت بهداشت هستند اما تشکل‌های مختلف مردم نهاد و سازمان پرستاری با درخواست از اعضای شورای عالی خواستار لغو ابلا‌غیه ۲۳ اردیبهشت ماه بوده و پیگیر تشکیل یک جلسه با وزیر بهداشت هستند که تاکنون جوابیه ای منطقی به ما ارسال نشده است.

وی اظهار کرد: در طرح جدید قرار است آموزش پرستاران به مجتمع‌های آموزشی سپرده شود که این کار بدتر از طرح پرستار بیمارستانی است و بر اساس نظر سازمان جهانی بهداشت تنها راه پذیرش پرستاری باید از طریق دانشگاه انجام شود و WHO نظری مثبت بر تخصصی شدن پرستاری دارد و دنیا سال ها در این مسیر قرار گرفته اما متأسفانه کشورمان با این ابلا‌غیه جدید سعی دارد این نیرو را از آکادمیک به سمت بیمارستان منتقل کند.

وی با بیان اینکه آکادمیک بودن آموزش پرستاری به نفع نظام سلامت کشور است، ادامه داد: هم اکنون ۹ هزار و ۳۷۱ پرستار بیکار داریم که در سه سال گذشته ۳۷ هزار پرستار فارغ‌التحصیل و متأسفانه تنها ۱۶ هزار نفر جذب شده‌اند؛ من باید بگویم که در برخی از رشته‌های تخصصی به دلیل نداشتن تخصص کامل باعث آسیب رسیدن پرستاران در زمان  انتقال بیماران و یا فشار کاری بیش از حد تحت عنوان سندروم کاری می‌شوند که متأسفانه بر این اساس ۱۶ پرستار بین سنین ۲۵ تا ۴۵ سال در سال گذشته فوت کرده‌اند.

انتهای پیام/

آکادمیک بودن آموزش پرستاری به نفع نظام سلامت کشور است

همچنین ببینید

برگزاری کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام"

کنفرانس "عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام" ، ۳۰ آذر ماه امسال در دانشگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *