معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > هیچ موردی از بیماری وبا در کشور مشاهده نشده است

هیچ موردی از بیماری وبا در کشور مشاهده نشده است

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه سال گذشته و امسال هیچ موردی از بیماری وبا در کشور مشاهده نشده است، اپیدمی وبا در کشور را تکذیب کرد.

هیچ موردی از بیماری وبا در کشور مشاهده نشده است/ آمادگی کافی برای پیشگیری و کنترل این بیماری را داریم

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدمهدی گویا، به نقل از وبدا، درخصوص شایعه شیوع بیماری وبا در کشور اظهار داشت: بیماری وبا یک بیماری میکروبی است که عارضه گوارشی و نیز اسهال مزمن در انسان ایجاد می‌کند و در برخی گروه‌های سنی نیز منجر به مرگ فرد می‌شود.  
 
وی افزود: در برخی اخبار شایع شده که ممکن است، هر چند سال یک بار شاهد افزایش این بیماری باشیم و البته هر چه سیستم آماده‌تر باشد، چنین اتفاقی کمتر رخ خواهد داد.  
 
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: در چهار سال اخیر موارد ابتلا به بیماری وبا وجود نداشته یا بسیار کم بوده است. درحالیکه همیشه کشورهای همسایه ایران درگیر این بیماری بودند. در سال جاری نیز کشورهای همسایه با مواردی از این بیماری روبرو بودند.  
 
گویا گفت: آنچه اهمیت دارد، آمادگی سیستم بهداشتی کشور برای مقابله با بیماری است تا بتواند قبل از وقوع بیماری، پیش بینی‌های لازم را کرده و برنامه ریزی‌های مناسب را اتخاذ کند و نیروی انسانی کافی و پشتیبانی کامل برای این منظور در تمام مناطق کشور درنظر بگیرد.
 
وی ادامه داد: این تدارکات هرسال به خصوص در ابتدای فصل گرما، پیش بینی می‌شود. کادر‌ها بازآموزی می‌شوند و از تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درخواست می‌کنیم، پشتیبانی کامل برای کنترل بیشتر فراهم کنند.  
 
گویا افزود: کنترل روی آب‌های آشامیدنی و مواد غذایی تشدید می‌شود و همکاران ما در مرکزسلامت محیط و کار و واحدهای مدیریت بیماریهای واگیر در دانشگاه ها، اقدام گسترده‌ای برای کنترل آب و غذا در پیش می‌گیرند.  
 
وی با بیان اینکه علیرغم اقدامات پیشگیرانه برحسب اتفاق امکان مشاهده بیماری وبا وجود دارد، ادامه داد: چنانچه موردی مشاهده شود، بلافاصله برای کنترل و درمان آن اقدام می‌شود، تا بیماری در نطفه ازبین برود.  
 
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت شایعه شیوع وبا را تکذیب کرد و یادآور شد: در سال گذشته و امسال هیچ موردی از بیماری وبا در کشور مشاهده نشده است. کماکان آمادگی کافی برای پیشگیری و کنترل بیماری را داریم. البته درحال حاضر برای قضاوت زود است، چرا که انتظار مشاهده بیماری در ماه‌های پایانی تابستان و اوایل پاییز بیشتر است.
 
انتهای پیام/

همچنین ببینید

امروز آخرین مهلت دریافت کارت آزمون دکتری

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: توزیع کارت ورود به جلسه آزمون دکتری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *