معماری
خانه > اخبار آزمون کارشناسی ارشد > گورابی: پروژه پروتئوم انسانی بین مراکز تحقیقاتی تقسیم می‌شود

گورابی: پروژه پروتئوم انسانی بین مراکز تحقیقاتی تقسیم می‌شود

رئیس پژوهشگاه رویان ضمن بیان اینکه می‌خواهیم پروژه پروتئوم انسانی را در سطح ملی انجام میدهیم، گفت: در گام نخست مقالات خوبی منتشر شده و در آینده نیز با استفاده از این اطلاعات میتوانیم به مرحله شناسایی،تشخیص و درمان بیماری ها ورود کنیم.

دکتر گورابی، رییس پژوهشگاه رویان

دکتر حمید گورابی در حاشیه افتتاحیه سمپوزیوم پروژه جهانی پروتئوم انسانی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص پروژه پروتئوم انسانی اظهار کرد: این پروژه از سال ۲۰۱۲ کلید خورده و تا سال ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۳ نیز به طول خواهد انجامید.

رئیس پژوهشگاه رویان به اهداف ابن پروژه اشاره کرد و افزود: پس از اینکه ژنوم انسانی در سطح بین المللی به طور کامل شناخته شد، گام بعدی شناسایی پروتئین‌های حاصل از ژن‌های شناخته شده در پروژه ژنوم بود.

وی ادامه داد: این پروژه (شناسایی پروتئین ها) به روش های مختلفی همچون شناسایی از بافت های مختلف بدن و بیماری ها صورت می‌گیرد، اما در ایران این پروژه بر اساس کروموزم های موجود در بدن انسان در حال انجام است.

گورابی افزود: درواقع هر کدام از کروموزم های انسان بر اساس ژن هایی که دارند دارای پروتئین خاصی هستند از این رو در ایران بر اساس این کروموزم‌ها در حال شناسایی پروتئین های موجود در بدن انسان هستیم.

رئیس پژوهشگاه رویان با بیان ابنکه نمیخواهیم این پروژه فقط در سطح رویان باشد بلکه باید در سطح ملی باشد، تصریح کرد: از این رو این پروژه بین مراکز تحقیقاتی تقسیم میشود و نتایج این تحقیقات جمع آوری و تحویل میشود.

وی اظهار کرد: در مرحله نخست مقالات خوبی منتشر شده است و در آینده نیز اطلاعاتی که از این طریق کسب میشود برای شناسایی، تشخیص و درمان بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرد.

به گفته گورابی نتایج این تحقیقات همچنین میتواند منجر به تولید داروهای جدید بیوتکنولوژیک شود. درواقع با شناسایی پروتئین ها در آینده می‌توانیم با تولید داروهایی فقدان پروتئین‌ها را در بدن جبران کنیم.

رئیس پژوهشگاه رویان تاکید کرد: البته تمام این مباحث بستگی به تلاش دانشمندان و سرمایه گذاری دارد. هر کشوری که بیشتر سرمایه گذاری کند در آبنده میتواند بهره بیشتری ببرد.

به گزارش ایسنا، پروژه جهانی پروتئوم انسانی با هدف شناسایی پروتئین‌ها، کروموزم‌های انسانی و نقش آنها در شناسایی و درمان بیماری‌ها از سال ۲۰۱۲ میلادی راه‌اندازی شده است.

این پروژه جهانی با مشارکت کشورهایی همچون استرالیا، کانادا، ژاپن، فرانسه، ایتالیا، سوئیس، چین، تایوان، امریکا، روسیه، کره جنوبی، اسپانیا و ایران در حال انجام است.

از دستاوردهای این پروژه شناسایی هزاران پروتئین ناشناخته انسان در طول چهار سال گذشته و همچنین شناسایی عملکرد این پروتئین‌ها در بیماری‌ها و فعالیت‌های سلول‌های انسانی است.

پژوهشگاه رویان به عنوان متولی این پروژه در ایران و مسؤول پروژه پروتئوم کروموزوم Y انسانی نقش مؤثری در پیشبرد اهداف این پروژه جهانی داشته و امسال میزبان این کارگروه بین‌المللی است.

سمپوزیوم پروژه جهانی پروتئوم انسانی امسال با حضور محققان برجسته بین‌المللی از ۱۱ کشور از امروز پنجشنبه، ۷ اردیبهشت ماه در سالن همایش‌های پژوهشگاه رویان آغاز به کار کرده و تا روز جمعه، ۸ اردیبهشت ماه ادامه دارد.

انتهای پیام

همچنین ببینید

اسامی پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت ارشد موسسات غیرانتفاعی ساعت 20 اعلام می‌شود

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *